nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020
dodane 12.06.2017 16:00

Złe zwyczaje w mojej klasie

Dziewczyny zaczynają mówić o nieprzyzwoitych rzeczach dotyczących dojrzewania, płci itp. Nie chcę się w to wtrącać i jestem trochę temu przeciwna. Odwiedziłam jedną z koleżanek w domu, ale jedno co robiła to grała. Nudziło mnie to. Chcę lubić wszystkich. U nas co dwa dni któraś inna jest pokłócona. Mam tego dość, a do tego nie lubię również obgadywania. 11-latka

Nie wściekaj się na dziewczyny, że tak głupieją. Nie naśladuj ich, nie wchodź w głupie tematy. Ale też nie potępiaj koleżanek, czasami próbuj zmieniać tematy. Możesz też komentować, mówić swoje zdanie, ale nigdy z pogardą dla dziewczyn. Wytrzymasz, szukaj jakiejś w miarę bliskiej koleżanki. Może łatwiej będzie dogadać się z chłopakami? Ale wtedy koleżanki bywają zazdrosne. Wytrzymasz, nawet jeśli będziesz nieco osamotniona. Możesz zaprosić koleżanki do siebie i pokazać im, jak można ciekawie spędzać czas. Trzeba by przygotować konkursy, może gry planszowe, może podchody, szukanie skarbu według map i inne atrakcje. Bo odwiedzać koleżankę, która nie podnosi wzroku od telewizora to faktycznie bez sensu. Mogłaś tę sytuacje lekko skomentować, ale trudno przewidzieć, czy to by coś dało.

Obgadywanie to straszna wada. Niestety, powszechna i tolerowana. Papież Św. Franciszek poświęcił temu tematowi sporo katechez. Św. Paweł w liście do Efezjan /EF. 4,29-32/ napisał tak: „niech nie wychodzi z Waszych ust żadna mowa szkodliwa”. Ojciec Adam Szustak sprawdził, że w greckim tekście jest słowo „zepsuta”, jak zepsuta, zgniła ryba. Ten obraz- zepsutej ryby w naszych ustach powinien nam towarzyszyć, ilekroć mamy ochotę kogoś obgadać. Może to będzie dobry hamulec?

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione