nasze media MGN 07/2024

Adam Śliwa

dodane 28.05.2017 08:10

Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem

Portret mamy albo taty

Dobry portret potrzebuje łagodnego, rozproszonego, na przykład popołudniowego światła. Najlepsze jest światło naturalne, więc lepiej wyjść na balkon czy stanąć przy oknie niż oświetlać mamę, tatę czy ciocię sztucznym światłem. Gdy światła naturalnego już nie ma, wtedy w opcjach aparatu możesz wybrać odpowiednie ustawienie. Warto też pokazać przedmioty opisujące fotografowaną osobę. Jeśli ktoś lubi czytać, niech stanie przy regale z książkami, a brat grający w gry komputerowe niech spogląda zza monitora. Lampy błyskowej lepiej unikać. W smartfonach w ogóle się nie sprawdza.
 

Budowle większe i mniejsze

Kadr smartfona zmieści dużo elementów, bo ma obiektyw szerokokątny. Jeśli na przykład fotografujemy piękny kościół i ludzi na jego tle, warto się odsunąć i zrobić zdjęcie przez kwiaty, tablicę czy jakiś inny element. Uzyskamy wtedy kilka planów i fotografia będzie dużo ciekawsza. Do zdjęć architektury można wykorzystać mocne słońce, które z kolei nie nadaje się do fotografowania ludzi.

Ci, co skaczą i fruwają

Nie jest łatwo zrobić dynamiczne zdjęcie. Aparaty zwykle mają specjalne ustawienia do robienia takich zdjęć. Jeśli chcesz sfotografować psa, konia skaczącego przez przeszkody czy koleżankę pędzącą na rowerze, wybierz miejsce, w którym będziesz robić zdjęcie, ustaw ostrość i czekaj z palcem na „spuście” tak długo, aż pies, koń czy koleżanka znajdą się w obiektywie.

Więcej na temat robienia zdjęć smarfonem w najnowszym "Małym Gościu"

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..