nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 25.04.2017 10:16

ANZAC świętuje

ANZAC czyli siły zbrojne Australii i Nowej Zelandii 25 kwietnia obchodzą swoje święto.

Data nie jest przypadkowa. 25 kwietnia 1915 roku zaczęła się najsłynniejsza bitwa żołnierzy z Nowej Zelandii i Australii - bitwa o Galiipoli. W założeniu miała doprowadzić do zdobycia Stambułu i wyeliminowania z I wojny światowej imperium osmańskiego. Zakończyła się jednak fiaskiem a straty obu stron przekroczyły 100 tysięcy zabitych i prawie 300 tysięcy rannych.

Pierwszym etapem operacji było bombardowanie przez okręty państw ententy tureckich umocnień wokół cieśniny Dardanelskiej. Potężnej eskadrze nie udało się jednak przedrzeć a wiele okrętów zatonęło na nie wykrytym polu minowym. Następnie na brzeg desantowano żołnierzy. Ich siły składały się z australijskiej 1 dywizji i mieszanej dywizji australijsko nowozelandzkiej, brytyjskiej 29 dywizji, dywizji marynarki i francuskiego korpusu ekspedycyjnego . Na przeciw tych sił stanęła turecka 5 armia pod dowództwem niemieckiego doradcy generała Otto von Sandersa. 

Wszystkie fale lądujących żołnierzy zostały zatrzymane na przyczółkach, ale dzięki pomocy okrętów i twardej obronie, turkom nie udało się zepchnąć ich do morza. Sytuacja praktycznie się nie zmieniła mimo prób z obydwu stron, a operacja z manewrowej zmieniła się w klasyczną walkę pozycyjną. 20 grudnia ewakuowano ostatnich żołnierzy z Galiipoli.

Mimo klęski, walki w Dardanelach są przełomowym wydarzeniem w historii Australii i Nowej Zelandii. Obudziła się ich świadomość jako odrębnego narodu, a nie tylko części imperium brytyjskiego.

Ostatni żołnierz który walczył na półwyspie zmarł w 2002 roku.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione