nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023
dodane 04.02.2017 16:00

Marzenie o bohaterstwie

Żałuję, że żyję w czasach pokoju. Ostatnio zainteresowałam się bohaterami wojen i też bym chciała móc wykazać się odwagą, działać, oddać życie za Ojczyznę. Szkoda, że nie urodziłam się wcześniej, w bardziej niespokojnych czasach. 13-latka

Przestraszył mnie Twój list. Twoje pragnienie rozumiem, ale nie życzę Ci tego, byś żyła w niespokojnych czasach. Jestem przekonana, że będziesz mogła swoje marzenia zrealizować i to w bardzo różny sposób.
Oto kilka tylko przykładów wymagających wielkiego bohaterstwa:
- zdobycie zawodu lekarki lub pielęgniarki i wyjazd do krajów ogarniętych wojną. Jest ich bardzo dużo. Lub do krajów III świata, gdzie każda taka pomoc jest bardzo cenna. Istnieje międzynarodowa organizacja "lekarze bez granic" i oni tak właśnie pomagają. Aby do tego doszło trzeba się świetnie uczyć, skończyć studia medyczne, znać języki na dobrym poziomie.
- jeśli zawody medyczne są dla Ciebie nieodpowiednie, to czasami do krajów cierpiących z powodu wojen, z różnymi misjami pomocowymi jeżdżą osoby z wykształceniem prawniczym i wtedy znowu ważne są języki. Czyli teraz liczy się nauka.
Przez cały XX wiek trwały wojny. Teraz jest tylko gorzej, a sytuacja polityczna na świecie nie jest zbyt dobra. Ludzi odważnych, zdolnych do bohaterstwa potrzeba bardzo dużo. Muszą być oni mądrzy, nie naiwni. Gdy będziesz za parę lat czytała "Kamienie na szaniec", to się przekonasz, jak ci dzielni chłopcy do ostatniego dnia życia starali się uczyć, poszerzać swoje umiejętności. Obawiam się, czy z racji wieku nie rozumiesz bohaterstwa zbyt dziecinnie. Bo dla mnie bohaterami są na przykład rodzice dzieci niepełnosprawnych. I wszyscy wolontariusze, którzy im pomagają. Zresztą, większość wolontariuszy to bohaterowie.
Bohaterami są dla mnie osoby pracujące z nieuleczalnie chorymi, w domach opieki. Bohaterami są matki i ojcowie, którzy każdego dnia wypełniają swoje niełatwe obowiązki.
Nie życzę, byś musiała w walce wykazać się bohaterstwem w tym znaczeniu, o jakim myślisz. Ale jeśli tak będziesz chciała, to zawsze jako osoba dorosła będziesz mogła wyjechać do pomocy i walczyć w obronie skrzywdzonych.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..