nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Nauczyciele z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich

dodane 08.12.2016 16:22

Piekary Śląskie

Miejska Szkoła Podstawowa nr 13

Grudzień  na Śląsku kojarzy się wszystkim z postacią Świętych – Barbarą                            i  Mikołajem. W nawiązaniu do śląskiej tradycji i mowy uczniowie i nauczyciele MSP13 w Piekarach Śląskich przygotowali montaż słowno- muzyczny  śląskiej Biesiady. To wydarzenie   uświetnili zaproszeni  na tę uroczystość szkolną goście pani Elżbieta Stasiczek- pedagog i miłośnik historii naszego regionu                           i górnicy pan Andrzej Wymysło i Czesław Wymysło Radni Miasta Piekary Śląskie.

Klasa 4 przygotowała „Przedstawianie teatralne na 6 grudnia pt.– „Świenty Mikołoj”, w którym przypomniała zwyczaj podejmowania tak oczekiwanego gościa przez bajtle i dziolszki w śląskich rodzinach. Scenka uświadomiła uczestnikom biesiady, że św. Mikoloj był biskupem, wtory przynosi dobrym ludziom podarki 6 grudnia, zaś za złe uczynki Mikołoj na Ślonsku dowo innego kalibru gyszynkitj.-  szkorupiny z jajec,  łoszkrobiny z kartofli i wongel.

 W drugiej części biesiady uczniowie klas 1-3 prezentowali w gwarze wiersze, monologi, tance i śląskie biesiadne piosenki takie jak: „ Jo slonski górnik,”         „ Karliku” i wiele innych.

Po występach pan Radny Miasta  Czesław Wymysło powitał dzieci słowami „SZCZĘŚĆ BOŻE” i wyjaśnił wagę tych słów dla każdego górnika zjeżdżającego pod ziemię. Uczniowie poznali trud i niebezpieczeństwo tego zawodu . Dowiedzieli się co takiego  z czarnym węglem i kopalnią ma Św. Barbara- ich patronka . Największa frajdę dzieciom sprawiło oglądanie szpady górniczej oraz przymierzanie czako. Nie zabrakło także rozmów z naszymi gośćmi w każdej klasie.

Tego typu obchody nie są tylko okazją do spotkań, podtrzymywania więzi, współpracy kultywowania zwyczajów, ale są również dla młodych ludzi  żywą lekcją historii  z bogatymi  walorami wychowawczymi.

Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Na zakończenie mikołajkowo-barbórkowej wizyty, uczniowie podziękowali panom górnikom                za ciekawe i pełne wrażeń spotkanie oraz zaprosili  na poczęstunek w klasach  chleba z tustym, slonkim kołocem , kreplami i blank cornom kawą. Tyju nie chcieli chociaż dziecka miały.

Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie   Piekary Śląskie  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione