nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 31.08.2016 16:00

Nieustanne kłopoty

Koleżanki mnie unikały przez całe wakacje. Najpierw próbowałam się z nimi spotkać, ale w końcu zrezygnowałam. Czy w życiu zawsze muszą być tak wielkie kłopoty? Jak sobie z tym radzić? Chciałabym sobie beztrosko i z uśmiechem żyć, ale nic tego, jeden kłopot za drugim. Nastolatka

Jest taki sposób na wielkie kłopoty. Najlepiej przestać o nich tyle myśleć i zająć się czymś zupełnie innym. A najlepiej to komuś pomagać. Wtedy czujemy się komuś potrzebni i jednocześnie poznajemy problemy innych ludzi. Wiem, że nastolatki się przed tym bronią, bo nastolatki wolą skupiać się na sobie. Ale warto zaryzykować, pomyśleć, kogo by można odwiedzić, komu pomóc. Na pewno są w sąsiedztwie lub w rodzinie osoby stare, samotne, może chore, a może matki z małymi dziećmi. Pomaganie innym, a do tego myślenie o swoich sprawach z poczuciem humoru, taki łagodny dystans, uśmiech, że mogło być gorzej. Czytałam niedawno mądry artykuł o tym, że idea Bożego Miłosierdzia kwitnie w Afryce, Azji, ale nie w Europie. Bo my ciągle nie mamy poważnych problemów, bo mamy głównie zachcianki. Pomyśl o rówieśniczkach w świecie, one mają inne kłopoty i bardzo by chciały martwić się tak, jak dziewczyny w Polsce. Oczywiście, wiem, że to Cię może nie przekonać. Wtedy polecam modlitwę o pomoc w rozwiązaniu problemów. Zdanie "Jezu, ufam Tobie" też jest modlitwą. Życie nie jest usłane różami. Zawsze będzie coś nie tak. Tylko w miarę upływu lat nauczysz się zdrowego dystansu. Żyj bardziej tu i teraz- ciesz się z tego, co jest w danej chwili dobre. Emocje można wyrzucać przez ruch, przez malowanie na dużych arkuszach papieru, przez pisanie pamiętnika, pełnego wykrzykników i pretensji, przez generalne sprzątanie, muzykowanie itd.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione