nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

Gabriela Szulik

dodane 01.08.2016 12:06

Za trzy lata ŚDM w Panamie

W 2019 r. młodzież całego świata spotka się z papieżem w Ameryce Środkowej.

Kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. będzie Panam, kraj w którym mieszka niespełna 4-miliony ludzi. Gdy papież Franciszek ogłosił tę wiadomość, w powietrze pofrunęło białe konfetti, które jak śniegiem okryło pielgrzymów zebranych w Brzegach. Młodzi Panamczycy, a było ich w Krakowie około pięciuset, z radości ściskali się i skakali. – To dla Panamy wielkie błogosławieństwo; jestem wzruszony i wdzięczny papieżowi Franciszkowi – powiedział w Brzegach prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez, który razem z żoną Panamczyków od początku był obecny w Krakowie na ŚDM.

Panama, to niewielkie, najmłodsze państwo położone na wąskim pasie lądu łączącym Amerykę Północną i Południową. Istnieje niespełna 100 lat. Choć odkryte na samym początku XVI wieku, jako państwo Panama powstała dopiero 3 listopada 1903 roku. Stolicą Panamy jest... Panama, czyli miasto o tej samej nazwie, co państwo. Językiem urzędowym - hiszpański.

Ok. 90 procent mieszkańców to katolicy. Panama ma pięć diecezji i jedną archidiecezję. Jedynym metropolitą jest abp José Domingo Ulloa Mendieta, który z grupą młodzieży przyjechał do Polski na ŚDM. Dni w Diecezji przeżywali w diecezji gliwickiej.

W 1983 roku Panamę odwiedził Jan Paweł II.Kilka razy była tam też Matka Teresa z Kalkuty, która założyła w Panamie dom dla sierot i porzuconych osób starszych.

Patronami Panamy są m.in. święty Jan Bosko i Matka Boska z Antiguy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione