nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP

dodane 25.04.2016 08:58

Franciszek z Orderem Uśmiechu

Papież Franciszek został odznaczony Orderem Uśmiechu – odznaczeniem przyznawanym przez dzieci.

Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć – przekonywały dzieci, wnioskujące o ten order dla Franciszka. Podczas wiosennego posiedzenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała sześć nowych odznaczeń.

Wnioski o order dla Franciszka złożyły polskie dzieci (zbiorowy - uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz 11 indywidualnych).

Jeden z wniosków złożyli - w imieniu 21-miesięcznej Julii - jej rodzice. „Papież Franciszek jest osobą bardzo skromną, a zarazem człowiekiem o wielkim sercu. (…) Dzięki niemu nasza córeczka w przyszłości będzie samodzielna. Wsparcie finansowe Ojca Świętego umożliwi jej samodzielne chodzenie na własnych nóżkach” – napisali.

W swoich listach dzieci podkreślały m.in., że „Ojciec Święty kocha każdego człowieka, przekonuje, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy, to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko, jesteśmy pewni, że gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy to by nam nie odmówił”.

Dzieci wnioskujące o Order Uśmiechu dla papieża przypominały również m.in., że przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum „Zawsze razem” w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji „Szlachetna Paczka”.

„Papież Franciszek protestuje przeciwko prześladowaniu albinoskich dzieci w Afryce. To widać, że dla niego dzieci są najważniejsze. Upomina się o dzieci bite i poniewierane. Nie uważa, że dorosłemu wolno wszystko. (…) Dba on nie tylko o rzeczy materialne, ale także o życie duchowe, dzieci rozmawiając z nimi nawiązują do bycia lepszym i pomocnym na wzór Jezusa. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć” – pisały dzieci w uzasadnieniach swoich wniosków.

Kapituła postanowiła, że papieżowi Franciszkowi przypadnie Order Uśmiechu z nr legitymacji 1000.

Orderem odznaczono też Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267. kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione