nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/Gabriela Szulik

dodane 13.12.2015 18:45

Betlejemskie światło już w Polsce

Już po raz 25, w niedzielę 13 grudnia dotarło do Polski Betlejemskie Światło Pokoju.  Przekazali je polskim harcerzom skauci słowaccy. Uroczystość odbywała się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Wzięło w niej udział ponad tysiąc skautów słowackich i harcerzy polskich, którzy Światło z Betlejem zawiozą w swoje rodzinne strony. W ten sposób betlejemski ogień rozpoczął swoją drogę do wszystkich parafii i wielu instytucji. W poniedziałek płomień odbierze w Warszawie para prezydencka.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła zapoczątkowali w 1986 roku skauci austriaccy.

Polscy harcerze uczestniczą w niej od 1991 roku. Przejmują je od skautów słowackich. Przekazanie Światła z Groty Narodzenia Pana Jezusa odbywa się raz na Słowacji, raz w Polsce. Polscy harcerze z kolei przekazują Światło do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, Niemiec, a także do Danii.

Krzeptówkach blisko tysiąc siedmiuset harcerzy z całej Polski i około 400 skautów słowackich. Z Zakopanego harcerze przewiozą płomień do wszystkich parafii i instytucji w całej Polsce. W poniedziałek płomień odbierze w Warszawie para prezydencka. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione