nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

PAP/Gabriela Szulik

dodane 13.12.2015 18:45

Betlejemskie światło już w Polsce

Już po raz 25, w niedzielę 13 grudnia dotarło do Polski Betlejemskie Światło Pokoju.  Przekazali je polskim harcerzom skauci słowaccy. Uroczystość odbywała się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Wzięło w niej udział ponad tysiąc skautów słowackich i harcerzy polskich, którzy Światło z Betlejem zawiozą w swoje rodzinne strony. W ten sposób betlejemski ogień rozpoczął swoją drogę do wszystkich parafii i wielu instytucji. W poniedziałek płomień odbierze w Warszawie para prezydencka.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła zapoczątkowali w 1986 roku skauci austriaccy.

Polscy harcerze uczestniczą w niej od 1991 roku. Przejmują je od skautów słowackich. Przekazanie Światła z Groty Narodzenia Pana Jezusa odbywa się raz na Słowacji, raz w Polsce. Polscy harcerze z kolei przekazują Światło do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, Niemiec, a także do Danii.

Krzeptówkach blisko tysiąc siedmiuset harcerzy z całej Polski i około 400 skautów słowackich. Z Zakopanego harcerze przewiozą płomień do wszystkich parafii i instytucji w całej Polsce. W poniedziałek płomień odbierze w Warszawie para prezydencka. Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10