nasze media Mały Gość 06/2024

Adam Śliwa

dodane 20.10.2015 10:38

Najdroższy

Ferrari z 1956 roku ma szanse stać się najdroższym autem na aukcji.

W domu aukcyjnym Sotheby na licytację wystawiono Ferrari 290 MM  z 1956 roku. Ścigał się na nim Juan Manuel Fangio. Samochód ma szansę osiągnąc zawrotną cenę 28 milionów dolarów. Tym samym może być najdroższym autem jakie kiedykolwiek wystawiono na aukcji.

Czerwone ferrari jest symbolem samochodu wyścigowego. Twórca marki Enzo Ferrari założył firmę w 1947 roku. Pierwszym autem był Ferrari 125 S z 12 cylindrowym silnikiem. Wcześniej Enzo skonstruował samochody wyścigowe Ferrari Tipo 815 i 125. Co dziesięć lat firma wypuszczała limitowaną serię samochodów z wyśrubowanymi osiągami. Poza produkcją luksusowych wozów, Scuderia Ferrari wystawia fabryczny zespół startujący w wyścigach Formuły 1. Na autach z czarnym koniem jeździł Fernando Alonso, a obecnie Sebastian Vettel. Co ciekawe Scuderia Ferrari jest starsze od samej firmy produkującej samochody. Powstała już w 1929 roku, a sam Enzo Ferrari ścigał się na samochodach Fiata. 

Logo Ferrari, czyli czarny koń stojący na dwóch nogach pochodzi od włoskiego pilota myśliwca z pierwszej wojny światowej, Francesco Baracca. Takiego konia, przynoszącego szczęście, miał namalowanego na kadłubie samolotu. Enzo Ferrari spotkał ojca i matkę bohatera w 1923 roku, którzy poprosili aby umieścił konia ich syna na swoich samochodach. Ezno dodał tylko żółte tło, które jest barwą Modeny, z której pochodził.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..