nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP/Gabriela Szulik

dodane 24.08.2015 08:42

Dzwon na rocznicę chrztu

W wielkopolskim grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim odbyła się próba dźwięku jubileuszowego dzwonu "Mieszko i Dobrawa".

Ważący 220 kg dzwon ma upamiętniać 1050. rocznicę chrztu Polski. Odlano go w słynnej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. To w Polsce pierwszy dzwon o takiej nazwie. 
Umieszczono go w dębowej dzwonnicy na Ostrowie Lednickim, w przestrzeni stołeczno-rezydencjonalnej Mieszka I. Poświęcenie zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku, czyli w prawdopodobną rocznicę chrztu Polski, który miał odbyć się w Wielką Sobotę 966 roku
Dzwon ma średnicę 70 cm, brzmi w tonacji d/2. Dźwięk dobrano specjalnie ze względu na jego szlachetność i dostojeństwo. 
Ornamentyka dzwonu nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z parą książęcą i okolicą Ostrowa Lednickiego. W przedniej części płaszcza dzwonu znajduje się wizerunek pary książęcej. Pod nim łaciński napis: „Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta”. 
Z kolei na rewersie płaszcza: „Ostrów Lednicki. 1050 rocznica chrztu księcia Mieszka I. 2016”. Motyw roślinny u czaszy dzwonu zaczerpnięty został z zapinki do księgi liturgicznej, używanej w czasach pierwszych władców, która została znaleziona na Ostrowie Lednickim. Na cokoliku płaszcza dzwonu znalazł się motyw, który został zaczerpnięty z tzw. drugiego kielicha Dąbrówki, ufundowanego przez księcia Mieszka III.
– Sprawdziliśmy brzmienie dzwonu. Teraz on zamilknie aż do kwietnia przyszłego roku – powiedział Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które ufundowało „Mieszka i Dobrawę”.
Dzwon będzie się odzywał w najważniejszych dla Polski momentach, oraz przy wizytach bardzo ważnych gości w grodzie Mieszka i Dobrawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione