nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Gabriela Szulik

dodane 22.05.2015 17:57

Święta Rita – patronka spraw trudnych

Od stuleci św. Rita z Cascia należy do najpopularniejszych świętych. Ma nawet profil na Facebooku . 22 maja jest szczególnie wspominana.

Świętą Ritę ludzie proszą o wszystko. O zdanie egzaminu, o pracę, o dziecko, o uzdrowienie, o pomoc w spłacaniu kredytu, o dobrą żonę czy dobrego męża.

Kim była św. Rita? Urodziła się bardzo dawno temu, bo jeszcze w średniowieczu, w środkowych Włoszech, w rodzinie niezbyt zamożnej, bardzo szanowanej w okolicy. Rodzice byli wieśniakami. Długo modlili się o dziecko i kiedy Rita przyszła na świat, byli już starszymi ludźmi.

Kiedy Rita skończyła 18 lat, chciała wstąpić do klasztoru, ale rodzice mieli dla córki inny plan. Wybrali jej kandydata na męża, człowieka o dość trudnym charakterze. Rita znosiła go z wielką cierpliwością. Dość szybko została wdową, bo mąż zginął podczas porachunków zwaśnionych rodów.

Dwaj synowie Rity też byli powodem wielu jej smutków i kłopotów. Planowali pomścić zamordowanego ojca. Rita tak bardzo martwiła się o ich dusze, że prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. I Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj zmarli podczas epidemii.

Rita miała ponad 30 lat, gdy jako wdowa wstąpiła do zakonu augustianek. Szczególne nabożeństwo maiła do Bożej męki. Nieraz widziano ją, jak leżała krzyżem przed Ukrzyżowanym Jezusem. Prosiła nawet, by mogła cierpieć jak Jezus. Jej prośba została wysłuchana. Kiedyś podczas modlitwy poczuła w głowie silne ukłucie, jakby cierniem.

W tym miejscu wytworzyła się bolesna rana, która nie goiła się przez 15 lat, aż do śmierci Rity.

Rita nie chciała, by ludzie wiedzieli o jej cierpieniu. I tak się stało. Zmarła 22 maja 1457 r. w Cascii. Jej ciało nienaruszone spoczywa tam do dziś. Przy grobie Rity działy się nadzwyczajne rzeczy. Kiedy wybuchł pożar i spalił się cały kościół, cyprysowa trumna z ciałem Rity pozostała nietknięta.

Św. Rita jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Przedstawiana jest jako zakonnica, często z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

 

Modlitwa do św. Rity

Święta Rito, Patronko spraw trudnych,

Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych,

cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego,

zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów,

lekarko chorych, pociecho strapionych,

wzorze prawdziwej świętości,

ukochana Oblubienico Chrystusa Pana, naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego.

Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam, módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznał/a skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne.

Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę (proszę wymienić prośbę)

I spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mógł/mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha świętego.

Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione