nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020

Adam Śliwa

dodane 08.05.2015 10:46

Dwie daty, jedna wojna

8 i 9 maja zakończyła się najstraszniejsza wojna w historii.

8 maja 1945 roku podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Stalin nie był jednak zadowolony, że dokonano tego w kwaterze aliantów na zachodzie. Zażądał więc powtórzenia kapitulacji w zdobytym Berlinie, w kwaterze marszałka ZSRR Żukowa. Było to wieczorem, 8 maja, a według czasu Moskiewskiego już 9 maja. I tak świat zachodni świętuje zakończenie wojny 8, a były blok wschodni 9 maja. Z kapitulacją w Berlinie wiąże się jeszcze jedna zabawna sytuacja. Na pierwszej kapitulacji przedstawiciel Francji był tylko obserwatorem oraz nie wywieszono francuskiej flagi. Jest to o tyle zrozumiałe że przez większość wojny Francja ochoczo współpracowała z Niemcami jako marionetkowe państwo Vichy. Na kapitulacje do Berlina gen. de Gaulle wysłał jako swojego przedstawiciela gen. Jeana de Lattre de Tassigny'ego. Ten zagroził samobójstwem jeśli nie zostanie dopuszczony do podpisania aktu. Bardzo trafnie skomentował całą sytuację niemiecki feldmarszałek Keitel, że Francja powinna podpisać się po dwóch stronach aktu. Jako strona przyjmująca kapitulacje i jak kapitulująca. Polska, mimo że miała znacznie większy wkład w zwycięstwo, a zaangażowanie wojskowe od 1 września dało nam 4 miejsce po ZSRR, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, nie uczestniczyła jako strona w kapitulacji.

Mimo że dla Polski koniec wojny oznaczał początek kolejnej niewoli, tym razem sowieckiej, to radość z zakończenia wojny była ogromna. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione