nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Gabriela Szulik

dodane 23.02.2015 12:24

Mniszki za kratą - zobacz film

Panu Bogu oddały wszystko i żyją tylko dla Niego. I wtedy, kiedy szyją habity, kiedy porządkują ogród czy modlą się siedem godzin dziennie.

Panu Bogu oddały wszystko. Żyją tylko dla Niego. I wtedy, kiedy szyją habity, kiedy porządkują ogród czy modlą się siedem godzin dziennie.

Zostawiły dom rodzinny, spotkania z przyjaciółmi, często dobrze zapowiadające się kariery po studiach. Skończyły prawo, architekturę, filologię angielską a nawet medycynę. Dlaczego z tego zrezygnowały? Bo zakochały się… w Jezusie.

Karmelitanki bose nie maja nic. Żyją z tego, co dostaną. W swojej celi, czyli w pokoju każda ma łóżko, półkę na książki, niewielki stolik-biurko i krzesło. Tyle.

Dzień zaczynają około piątej rano. Codziennie o tej samej porze dzwon klasztorny woła mniszki (tak też nazywa się karmelitanki bose) na modlitwę.

W ciągu dnia szyją ornaty, habity, haftują stuły, kościelne sztandary, wyplatają różańce robią, malują świece i ikony. Wszystko w milczeniu. Starają się rozmawiać jak najmniej. To pomaga karmelitankom stale być z Bogiem w kontakcie. Nie tylko w kaplicy, ale i podczas pracy.

W Polsce karmelitanki bose obecne są od 400 lat. W około czterdziestu klasztorach żyje ponad pięćset mniszek.

 

Tutaj można obejrzeć krótki film o karmelitankach w Gdyni Orłowie:

https://www.youtube.com/watch?v=DX5B-PlCmgo

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione