nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019
dodane 27.01.2015 23:00

Wątpliwości entuzjastki

Uwielbiam być ciągle w biegu. Gospodaruję każdą chwilą, nie umiem usiedzieć w miejscu. Robię to z własnej woli, nikt mnie nie zmusza. Chodzę na zajęcia sportowe, uczę się gry na instrumencie, uwielbiam dodatkowe lekcje z języka hiszpańskiego, śpiewam w scholi, a w przyszłym roku marzy mi się wolontariat i może harcerstwo. Trochę się boję, że nie dam rady. Ale naprawdę bardzo chcę chodzić na te wszystkie zajęcia. Codziennie modlę się o siłę i dostaje ją. Już nigdy nie będę miała tyle czasu, ile mam teraz. Czy muszę z czegoś zrezygnować, bo tak radzą niektórzy? 12-latka

W pierwszym odruchu człowiek chce radzić, byś z czegoś zrezygnowała, bo wzięłaś na siebie bardzo dużo. Ale gdy się wczytałam w Twój list, zmieniłam zdanie. Sądzę, że jesteś bardzo zdolną i bardzo dobrze zorganizowaną dziewczyną. Gratuluję wszystkich zdolności, to przecież Boże dary, a Biblia mówi, że kto wiele ma, od tego się też wiele wymaga. Gratuluję, że świetnie organizujesz sobie czas. Moja pierwsza ogólna rada jest taka, byś sama siebie dokładnie obserwowała. Gdy pewnego dnia poczujesz, że masz dosyć, to natychmiast zacznij z kolejnych spraw rezygnować, aż poczujesz ulgę. Organizm ma swoje ograniczenia i nie jest łukiem, który nieustannie może być napięty. Bardzo polecam Dekalog i III przykazanie. Przykazania są dla człowieka i więc pilnuj, by niedziela nie była dniem pracy, tylko, by tego dnia zwolnić, świętować, być na mszy, spacerze, z ludźmi. Wiadomo, że uczeń i tak w niedzielę musi pracować, ale niech to będzie jak najkrócej. Kościelna schola to nie jest nauka, za to są to spotkania z dziewczynami, służba dla parafii, więc to bym zostawiła. Harcerstwo to świetny pomysł. Oby tylko nie stanął w kolizji ze scholą. Są drużyny pełne fantastycznych ludzi, które pomagają w rozwoju, gdzie poznaje się bardzo wartościowe osoby, ale są drużyny mniej ciekawe. Możesz spróbować, sprawdzić i albo zostaniesz, albo zrezygnujesz. Wolontariat to świetna sprawa, odciąga nastolatka od egoizmu. Spróbować też warto. Ale każdy uczeń musi rozumieć, że szkoła to podstawowy obowiązek. Języki to obecnie podstawa. Wiadomo, że będziesz kiedyś studiowała, więc nauka języków to coś tak ważnego jak szkoła. Natomiast pozostałe zajęcia służą przyjemności, Bożej chwale, Twojemu ogólnemu rozwojowi. No i z nich zawsze możesz zrezygnować, gdyby się okazało, że nie dajesz rady. Piszą do mnie osoby, które potrafią być bardzo aktywne, zresztą, sama do tej grupy należę. Jednak nie zwalnia to nas z rozsądku, trzeba się obserwować.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione