nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

PAP

dodane 08.11.2014 11:36

Cadillac marszałka

W Belwederze zaprezentowano w piątek Cadillaca 355D, który został wyprodukowany w 1934 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Od dziś wiemy, że marszałek nie jeździł wyłącznie na Kasztance - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Odrestaurowany pojazd Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego, został zaprezentowany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. 11 listopada ten zabytkowy pojazd przejedzie ulicami Warszawy w marszu Razem dla Niepodległej.

Jak podkreślił prezydent, samochód będzie cieszył "oczy i serca" nie tylko 11 listopada podczas prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" z Pl. Piłsudskiego do Belwederu. Później będzie garażowany i eksponowany w pobliżu Belwederu.

Prezydent nie wykluczył, że przy okazji przyszłorocznego Święta Niepodległości odrestaurowany zostanie samochód prezydenta Ignacego Mościckiego.

Historyk prof. Jan Tarczyński podkreślał szczególne zamiłowanie Piłsudskiego do motoryzacji, a w szczególności do marki Cadillac. "Lubił szybką jazdę samochodem" - dodał.

Cadillac 355D został zamówiony w 1934 roku. Został wyprodukowany na specjalne zamówienie w USA i statkiem przetransportowany do Europy.

Jak relacjonował Tarczyński, Piłsudski widział ten samochód najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca 1935 roku. "Stanął przed tym samochodem i mówi" trumnę mi tu kupiliście" - opowiadał. Nie wiadomo czy marszałek Piłsudski jeździł tym konkretnym Cadillakiem. Po śmierci marszałka z samochodu korzystała jego żona.

Później samochodu używał marszałek Edward Rydz-Śmigły. Na początku II światowej wyjechał wraz z Rydzem-Śmigłym do Rumunii. Był następnie w dyspozycji Prezydium Rady Ministrów Rumunii. Wrócił do Polski na przełomie 1946 i 1947 roku i trafił do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

We wrześniu 1965 roku Cadillac został wpisany do księgi inwentarzowej Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie i jest do dzisiaj w jego zbiorach. Muzeum Techniki otrzymało samochód w stanie daleko posuniętej dewastacji. Prace nad odrestaurowaniem pojazdu trwały od marca 2013 roku do końca października 2014 roku.

Właścicielem samochodu jest obecnie Naczelna Organizacja Techniczna.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10