nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP

dodane 30.10.2014 12:23

Oświetlone freski Michała Anioła

7 tysięcy żarówek typu LED w nowy sposób oświetliło freski, co robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

W Kaplicy Sykstyńskiej po trzech latach badań, przygotowań i prac zainstalowano najnowocześniejsze oświetlenie oraz system klimatyzacji. 7 tysięcy żarówek typu LED w nowy sposób oświetliło freski Michała Anioła, co robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

„To malowidła Michała Anioła i innych wielkich artystów najbardziej skorzystają na instalacji nowych urządzeń”- powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeów Watykańskich profesor Antonio Paolucci. Zwrócił uwagę na to, że równie ważne jak nowy splendor, jaki zyskały arcydzieła, są techniczne korzyści z działania aparatury najnowszej generacji.

Nowy system klimatyzacyjny umożliwia regularną wymianę powietrza i jego filtrowanie, utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności oraz kontrolę poziomu zanieczyszczeń, co ma wielkie znaczenie dla konserwacji Sądu Ostatecznego i innych fresków, zwłaszcza w związku z coraz większą liczbą zwiedzających. W zeszłym roku ich liczba zaczęła się zbliżać do 6 milionów. Dlatego, przypomniano, instalacja klimatyzacji była bardzo pilnym zadaniem. Działające tam wcześniej urządzenia już dawno uznano za przestarzałe i niewydajne.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione