nasze media Najnowszy numer MGN 09/2020

PAP

dodane 30.10.2014 12:23

Oświetlone freski Michała Anioła

7 tysięcy żarówek typu LED w nowy sposób oświetliło freski, co robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

W Kaplicy Sykstyńskiej po trzech latach badań, przygotowań i prac zainstalowano najnowocześniejsze oświetlenie oraz system klimatyzacji. 7 tysięcy żarówek typu LED w nowy sposób oświetliło freski Michała Anioła, co robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

„To malowidła Michała Anioła i innych wielkich artystów najbardziej skorzystają na instalacji nowych urządzeń”- powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeów Watykańskich profesor Antonio Paolucci. Zwrócił uwagę na to, że równie ważne jak nowy splendor, jaki zyskały arcydzieła, są techniczne korzyści z działania aparatury najnowszej generacji.

Nowy system klimatyzacyjny umożliwia regularną wymianę powietrza i jego filtrowanie, utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności oraz kontrolę poziomu zanieczyszczeń, co ma wielkie znaczenie dla konserwacji Sądu Ostatecznego i innych fresków, zwłaszcza w związku z coraz większą liczbą zwiedzających. W zeszłym roku ich liczba zaczęła się zbliżać do 6 milionów. Dlatego, przypomniano, instalacja klimatyzacji była bardzo pilnym zadaniem. Działające tam wcześniej urządzenia już dawno uznano za przestarzałe i niewydajne.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione