nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP

dodane 04.06.2014 12:07

Święto wolności

W środę po godz. 11.30 na pl. Zamkowym w Warszawie rozpoczęły się główne uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r., w których uczestniczą delegacje niemal 50 państw. Przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama.

Oprócz prezydentów Komorowskiego i Obamy, w uroczystościach biorą udział szefowie państw m.in. Czech Milosz Zeman, Słowacji Ivan Gaszparovicz, Węgier Janos Ader i Litwy Dalia Grybauskaite. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw.

Uroczystość odbywa się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powitała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz; przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA. Zebrani usłyszą też specjalnie napisane na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

Podczas uroczystości na placu Zamkowym odczytana zostanie Warszawska Deklaracja Wolności.

Pod koniec uroczystości nad warszawskim Traktem Królewskim z południa na północ ma przelecieć sześć samolotów F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi. Lot odbędzie się na wysokości minimum 300 metrów. Grupą dowodzi ppłk Łukasz Piątek.

W uroczystościach na pl. Zamkowym uczestniczą premier Donald Tusk, ministrowie jego rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, duża grupa posłów i senatorów, rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele duchowieństwa oraz b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

Wokół placu zebrały się tłumy warszawiaków. Przybycie przed godz. 11 na plac Zamkowy b. przywódcy "Solidarności" Lecha Wałęsy wywołało aplauz zebranych. Wałęsa podszedł do tłumu i rozmawiał z kilkoma zgromadzonymi tam osobami. W tłumie oczekującym na uroczystość można - oprócz flag polskich - dostrzec kilka flag ukraińskich.

Ulica Krakowskie Przedmieście prowadząca do placu Zamkowego jest udekorowana biało-czerwonymi flagami. Na samym placu Zamkowym rozstawiona jest scena. Po lewej stronie przygotowano specjalne podium, przy którym swoje przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA.

Mównica jest udekorowana polskim godłem i polską flagą. Przygotowano dwa promptery, na których zebrani obejrzą przemówienie. Mównica jest oddzielona specjalnymi pancernymi szybami dla zapewnienia prezydentom bezpieczeństwa. Nad główną sceną wisi wielki napis "25 lat wolności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione