nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

KAI

dodane 09.05.2014 10:39

Osiemnastka Lednicy

XVIII Spotkanie Młodych na Lednicy odbędzie się 7 czerwca.

Osiemnaste urodziny, wiek dojrzałości, ale i odpowiedzialności za dalsze wybory życiowe - symbolicznie obchodzić będą w tym roku 7 czerwca uczestnicy Spotkania Młodych Lednica 2000. Oprócz tradycyjnego wyboru Chrystusa, młodzież będzie dziękować za niedawną kanonizację Jana Pawła II.

Program Lednicy będzie jak zwykle bardzo bogaty. Otwarcie Pól Lednickich nastąpi o godz. 8.00. Uczestnicy otrzymają wówczas symbole spotkania oraz śpiewniki i świece.

Tegoroczne symbole to: pierścień z napisem „W Tobie mam upodobanie” – symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo; Lednicki Dowód Osobisty – jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników; Banknot Wdzięczności – odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców – powinien być im ofiarowany w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę; wreszcie list miłosny – do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zaproszony zostanie każdy uczestnik.

W południe Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz Urszulanki Serca Jezusa Konającego odmówią modlitwę Anioł Pański, a następnie przedstawią charyzmat swoich zgromadzeń.

O godz. 13.00 rozpocznie się Lednickie Nabożeństwo Pokutne – jak przypominają organizatorzy dla wielu osób moment wyjątkowy spotkania, który zachowują zawsze w swojej pamięci.

Jednym z najważniejszych elementów nabożeństwa będzie spowiedź, podczas której księża będą namaszczać uczestników olejem mocy i radości pobłogosławionym przez papieża Franciszka. Nabożeństwo poprowadzi jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski.

O godz. 15.00 odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez tzw. siewców Lednicy. Oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17.00 procesją Orłów Lednickich oraz przedstawieniem gości. Wśród nich będą m.in. rektorzy poznańskich uczelni wyższych, przedstawiciele władz, zgromadzenia zakonne i duchowieństwo. W uroczystej procesji pod Bramę III Tysiąclecia zostaną wniesione gnieźnieńskie relikwie św. Wojciecha.

O godz. 18.00 rozpocznie się pierwsza część tematyczna Lednicy pod hasłem „Jezus jest Synem!”. Młodzież wysłucha w niej wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który będzie wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze będą rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą. Z kolei siostry opowiedzą o życiu zakonnym.

Godzinę później sprawowana będzie Msza św. dla ledniczan pod przewodnictwem Prymasa Polski i metropolity gnieźnieńskiego abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Część trzecia – pod hasłem „Ty jesteś Synem!” – rozpocznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Temat spotkania będzie zwracał uwagę na różne aspekty synostwa: Boży, ludzki i społeczny. Będzie mowa o byciu zarówno dzieckiem Boga, jak i ziemskim rozumieniu słowa synostwo – byciu wdzięcznym za rodziców i odpowiedzialności za nich. Z kolei synostwo społeczne niesie ze sobą obowiązek wdzięczności wobec ojczyzny, Kościoła oraz za ojczystą mowę, ziemię, kulturę i wspólnotę narodową.

O godz. 21.30 nastąpi symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, czym rozpocznie się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Pół godziny później zaplanowano transmisję przesłania papieża Franciszka do ledniczan (z tłumaczeniem na jęz. polski).

Przed północą nastąpi jeszcze rozesłanie misjonarzy – abp Kowalczyk pobłogosławi i wręczy Krzyże Misyjne wolontariuszom Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Na zakończenie młodzież w ciszy będzie adorować Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie dokona także wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia.

Przygotowaniem do XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000 będzie akcja „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”. O dowolnej godzinie 18 maja, w dzień urodzin Karola Wojtyły, organizatorzy spotkania zachęcają do tańca w rytm tegorocznej piosenki Siewców Lednicy pt. „Oczekiwanie”. Można się z nią zapoznać na stronach Lednicy www.lednica2000.pl


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione