nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021
dodane 24.05.2014 06:00

Matka Boża Bolesna

24 maja, Skulsk

W Skulsku, na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w kościele parafialnym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Wieś istniała już w czasach Mieszka I. W dokumencie jako posiadłość należąca do sióstr norbertanek wymieniana jest po raz pierwszy pod koniec XIII wieku.

Początki parafii skulskiej sięgają jednak wieku XI a jej fundatorem był pierwszy król Polski, Bolesław Chrobry. Legenda podaje, że kiedy polował w pobliżu skulskich jezior, psy przedostały się na wyspę i zaczęły głośno skomleć. Okazało się, że nie wytropiły zwierzyny, ale pod jednym z drzew ujrzały jasną postać Matki Bożej. Rycerze zawiadomili króla, a ten oddał siebie i dwór opiece Maryi. W miejscu objawienia kazał zbudować kaplicę. To legendarne zdarzenie uwieczniono na herbie Skulska.

Maryja była tu zawsze wsparciem. Do Matki Bolesnej w Skulsku przychodzili i królowie, i prości ludzi. Modlił się tu Bolesław Wstydliwy i Władysław Warneńczyk przed bitwą z Turkami pod Warną. Podczas II wojny światowej gdy kościół zamieniono na magazyn a figurę przeznaczono na opał, jeden z mieszkańców przechował rzeźbę w swoim domu. Rzeźba ocalała też w 1960 roku, gdy w kościele wybuchł pożar.

Papież Jan Paweł II koronował Matkę Bożą ze Skulska 3 czerwca 1997 r. w Gnieźnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione