nasze media MGN 10/2020
dodane 19.05.2014 06:00

Wspomożycielka Wiernych

19 maja, Twardogóra

Drewniana figura Matki Bożej w Twardogórze jest kopią Maryi z obrazu znajdującego się w Turynie. Tam czcił Maryję Wspomożycielkę Wiernych św. Jan Bosko, założyciel salezjanów.

Figura była częścią ołtarza, który artysta z Salezjańskiej Szkoły Stolarskiej w Oświęcimiu wykonywał na zamówienie do jednego z kościołów we Lwowie. Dzieło przerwała II wojna światowa. Niemcy zajęli szkołę a niedokończony ołtarz wyrzucili na podwórze. Stamtąd zabrała figurę Julia Piwowarska i schowała. Po wojnie postanowiono oddać figurę salezjanom, którzy właśnie obejmowali klasztor w Twardogórze na Dolnym Śląsku.

Matka Boża z głównego ołtarza spogląda odtąd na przychodzących do Niej. Coraz częściej opowiadano o łaskach wyproszonych przez Maryję z Twardogóry. Archiwum parafialne zebrało tysiące próśb i podziękowań skierowanych do Maryi.

Od 1992 r. Twardogóra jest sanktuarium maryjnym diecezji kaliskiej. Trzy lata później w Skoczowie, podczas kolejnej pielgrzymki, papież Jan Paweł II pobłogosławił 22 maja korony dla figury Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych z Twardogóry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione