nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020
dodane 16.05.2014 06:00

Matka Boża Trzykroć Przedziwna

16 maja, Góra Chełmska

W najwyższym punkcie na Pomorzu, na Górze Chełmskiej, w granicach Koszalina, wznosi się sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej: Córy Boga Ojca, Matki Syna Bożego i Oblubienicy Ducha Świętego.

Tu od wieków ściągały pielgrzymki z ówczesnej chrześcijańskiej Europy. Tu pielgrzymowała i miała objawienia bł. Dorota z Mątowów. Góra Chełmska wymieniana jest na tak zwanej „Mapie drogi do Rzymu” jako najstarsze miejsce pątnicze w średniowiecznej Europie. Potwierdza to cmentarz na Górze, gdzie odkryto XV-wieczne groby pielgrzymie.

W okresie reformacji kościół na Górze Chełmskiej niszczał. Dopiero w minionym wieku, w 1990 roku historyczne miejsce pielgrzymkowe zwrócono Kościołowi.

W ostatnich dniach grudnia odprawiono na Górze Chełmskiej pierwszą po 400 latach Mszę św. i poświęcono plac pod budowę sanktuarium. Starodawnym miejscem świętym zaopiekowały się siostry z Szensztackiego Instytutu Maryi.

1 czerwca 1991 r. po południu szczyt Góry przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II. Po odmówieniu nieszporów, poświęcił Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Alex
 • 3
  Anonymous
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione