nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Adam Śliwa

dodane 25.04.2014 22:29

Papieski śmigłowiec

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie lśni niezwykła pamiątka po Janie Pawle II.

zobacz galerię

Jest  to śmigłowiec Mi 8 w wersji Vip. To z tej maszyny o numerze 620 wysiadał papież w czasie pielgrzymek po Polsce. To tym śmigłowcem najczęściej podróżował i to z pokładu tego śmigłowca po raz ostatni żegnał Kraków, Wadowice, Tatry.

O renowacji helikoptera pisaliśmy w majowym numerze Małego Gościa, w artykule "Babcia papieża". Wtedy maszyna nie była jeszcze gotowa. Ale 24 kwietnia mieliśmy okazję jako jedni z pierwszych, zajrzeć do jego wnętrza. Na oficjalnej prezentacji w muzeum nie zabrakło ludzi, dzięki którym śmigłowiec odzyskał dawny blask, a także pana chorążego sztabowego Leszka Pieczykolan, który był członkiem załogi latającej z papieżem.

Na początku uroczystości dyrektor muzeum pan Krzysztof Radwan powiedział że jest to szczęśliwy dzień dla muzeum ale i dla niego samego. - Biskup Krakowski Karol Wojtyła udzielał mi sakramentu bierzmowania, więc teraz mogę mu się tym śmigłowcem odwdzięczyć - dodał. Jan Paweł II latał i był lotnikiem a ten śmigłowiec jest artefaktem, który dokumentuje jego lotniczą historię. Następnie przedstawiciel kurii krakowskiej ks. prałat Jan Bielański symbolicznie poświęcił śmigłowiec. - Zawsze zebrani wypatrywaliśmy tego małego punktu, który stawał się coraz większy - wspominał ks. Bielański. Każdą Mszę papieską poprzedzał najczęściej ten śmigłowiec. - Ten wynalazek techniki XX wieku jest dla nas relikwią, pamiątką i wielką radością - dodał ksiądz prałat. 

Po wręczeniu pamiątkowych medali "Summa cum laude”, w podziękowaniu za renowację śmigłowca panu Arturowi Zysowi, Mariuszowi Sosnowskiemu i Przemysławowi Panasowi nastąpiło przecięcie wstęgi i otwarcie wnętrza śmigłowca dla zwiedzających.

Wnętrze w porównaniu z tym co widzieliśmy dwa tygodnie temu robi ogromne wrażenie. Wszystko wyłożone jasnym obiciem, po lewej stronie od wejścia dwa duże ciemnobrązowe fotele, błyszczący stoliczek i kwiaty. Wszystko pachnie nowością. Do takiego śmigłowca wielokrotnie wsiadał ten najważniejszy pasażer. Kilka historii z tymi lotami związanych opowiedział pan chorąży Leszek Pieczykolan. - Pamiętam jak zawsze prosiłem Ojca Świętego aby uważał na głowę wysiadając ze śmigłowca - wspomina lotnik. Trzymał także nad papieżem rękę aby się nie uderzył. Gdy raz Jan Paweł II się wyprostował i uszkodziłem sobie rękę przekonałem się że piuska nie jest wcale taka miękka - dodał pan Leszek. Opowiadał także jak w czasie jednego lotu papież poprosił o mapę z narysowaną trasą nad górami aby mógł porównać ją z tym co widać za oknem.

Papieski śmigłowiec można zwiedzać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Widać go po prawej stronie wchodząc do głównego budynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione