nasze media MGN 05/2024

PAP

dodane 30.10.2013 10:03

Robot z Neapolu zrobi pizzę

W Neapolu trwają zaawansowane prace nad robotem, który będzie potrafił zrobić pizzę: wyrobić ciasto, ułożyć na placku dodatki i upiec.

Sztuki tej robot pod nazwą RoDyMan ma „nauczyć się” od jednego z najlepszych neapolitańskich pizzaioli, czyli piekarzy pizzy.

Ten rewolucyjny projekt, zauważa się, nie mógł nie powstać w mieście pod Wezuwiuszem, które uważane jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie. Jego autorem jest neapolitańczyk profesor Bruno Siciliano, ekspert robotyki i szef tamtejszego, znanego również poza Włochami laboratorium, specjalizującego się w tej dziedzinie.

RoDyMan będzie miał tors, ręce i palce. Nie będzie miał natomiast nóg; będzie ustawiony na obrotowej platformie. Wyposażony w rozmaite czujniki ma również wchodzić w interakcję z ludźmi - zapewniają neapolitańscy inżynierowie.

Pytani, po co robot ma robić pizzę, odpowiadają, że to będzie tylko jedna z jego funkcji, a jego celem ma być na przykład pomoc ludziom starszym, niezdolnym do tego, by przygotować sobie posiłek.


 

« 1 »

TAGI: PIZZA, ROBOT

oceń artykuł Pobieranie..