nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

Adam Śliwa

dodane 14.10.2013 11:18

Wszystko przez Kołłątaja

240 lat temu powstała Komisja Edukacji Narodowej. Najważniejszą jej postacią był ks. Hugon Kołłątaj. To przez niego cały rok musimy chodzić do szkoły, ale też dzięki niemu dziś jest dzień nauczyciela i wolne.

14 października 1773 roku, powstała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, krócej Komisja Edukacji Narodowej czyli KEN. Dzięki jej działaniom nie tylko uczą się wszystkie dzieci w Polsce. Ze szkół i podręczników powstałych dzięki KEN korzystał na przykład Adam Mickiewicz. Komisja Edukacji Narodowej była to pierwsza w Europie instytucja oświatowa, działająca podobnie jak dzisiejsze ministerstwa edukacji. Zadaniem komisji było zorganizowanie szkolnictwa podstawowego i średniego. Wcześniej nauczaniem zajmowali się Jezuici. Jednak w 1773 roku papież Klemens XIV skasował zakon i groziło to zniknięciem szkół w Polsce. A jak każdy uczeń wie, świat bez szkoły byłby straszny ;) Komisja składająca się z uczonych i artystów pod kierunkiem Hugona Kołłątaja przejęła majątki pojezuickie i opracowała trzystopniowe szkoły podstawowe i średnie. Razem z Komisją powstało także Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się opracowaniem podręczników. Dzięki Komisji do nauczania trafił po raz pierwszy w 1780 roku ... język polski. Poza programami nauczania i stworzeniem seminariów nauczycielskich do szkół wprowadzono także elementy wf. Mimo że Komisja działała tylko do upadku Rzeczpospolitej to efekty jej pracy były ogromne. Część podręczników była wykorzystywana nawet po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione