nasze media Najnowszy numer MGN 03/2020

PAP

dodane 26.09.2013 07:30

Koronka koniakowska rusza w świat

Największa na świecie koronka o średnicy 5 m i wadze ok. 5 kg., dzieło koronczarek z Koniakowa w Beskidach, po powrocie z 17. Międzynarodowego Festiwalu Koronki w Chorwacji, będzie pokazana w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Serweta jest dziełem pięciu koronczarek: Marty Haratyk, Danuty Krasowskiej, Renaty Krasowskiej, Marioli Legierskiej oraz Urszuli Rybki, które pracowały nad nią od kwietnia do sierpnia zużywając ok. 50 km nici. Serweta składa się z ponad 8 tysięcy elementów. W połowie sierpnia została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

"W tym roku Polska była głównym partnerem Festiwalu w chorwackiej miejscowości Lepoglava. Kraj reprezentowała nasza serweta oraz koronki klockowe z Bobowej. Ekspozycją zachwycony był prezydent Chorwacji Ivo Josipović, który gościł na imprezie" - powiedziała Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej. Oprócz polskiego rękodzieła obejrzeć tam można było koronki m.in. z Belgii, Estonii, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji i Włoch.

Koronczarki z Koniakowa chciałyby, aby w przyszłości serweta pokazywana była w różnych krajach promując Beskidy. - W planach mamy prezentacje w stolicach krajów Grupy Wyszehradzkiej - Warszawie, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze. Na ten cel będziemy zabiegali o dotację z Funduszu Wyszehradzkiego - dodała.

Na razie koronka będzie prezentowana w największej sali istebniańskiego ośrodka.

Koronki są wizytówką wsi Koniaków w Beskidzie Śląskim. Tradycja ich tworzenia sięga ponad 100 lat. Bardzo często stawały się podarunkiem. Otrzymali je m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II.

« 1 »

TAGI: KULTURA, OBYCZAJE

 • Monika
  05.11.2016 14:52
  Witam. Do artykułu wkradł się grubaśny chochlik ! Zdjęcie przedstawia koronkę ... owszem, tyle, że nie koniakowską!!! Technika szydełkowa (w przypadku koronki koniakowskiej) BARDZO różni się od techniki igłowej!
  doceń 0
 • ktoś
  05.11.2016 18:50
  Wypadałoby może zadbać o dokładność? Koronka irlandzka zamiast największej koronki świata? Wstyd.
  doceń 0
 • Gość
  08.11.2016 10:45
  Zdecydowanie nie jest to koronka koniakowska. Nasze wyglądają całkiem inaczej. Poza tym w tym roku nie byliśmy w Lepoglawie, a w 2013, wystawy w stolicach grupy wyszehradzkiej już się odbyły w zeszłym roku 2015. Autora proszę następnym razem o zapoznaniem się z tematem przed publikacja czegokolwiek.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17