nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Adam Śliwa

|

MGN 06/2013

dodane 19.09.2013 11:23

Ale jazda!

Skoki na jednym kole, przejazd po rynnie czy po krawędzi muru. Wszystko to w środku miasta.

W centrach miast, szarych blokowiskach czy na wielkich placach powstaje coraz więcej murków, przeszkód i ramp. To skateparki. Wystarczy trochę słońca, a miłośnicy trików na rolkach, deskach i BMX-ach ćwiczą do upadłego i czasem naprawdę... upadają. Bo każda figura wymaga wielu, naprawdę wielu prób. Ojczyzną skateingu jest USA, a dokładnie Kalifornia. Sport ten narodził się w latach 70. ubiegłego wieku. Legenda głosi, że surferzy, aby móc surfować, gdy nie ma fal, dopięli kółka do swoich desek i zaczęli jeździć po mieście. Ale jazda to nie wszystko. Najważniejsze jest wykonywanie przeróżnych trików. Aby bezpiecznie je ćwiczyć, potrzebny jest skatepark, czyli miejsce z przeszkodami i rampami. Odpowiednie przeszkody są potrzebne i dla rolek, i deskorolek, i specjalnych rowerów BMX.

Rampa (halfpipe)

To jedno z podstawowych urządzeń. Często zamiast niej montuje się minirampę. Na górze znajduje się metalowa rura zwana coping. Minirampa jest idealna szczególnie dla początkujących. Można na niej wykonywać wyskoki, ślizgi lub grindy na copingu, czyli ślizg po rurce.

Grindbox

To rodzaj skrzyni albo murka – na jego krawędzi wykonuje się ślizgi. Może mieć przeróżne kształty i kilka poziomów. Powinien być w każdym skateparku.

Poręcze

Mogą być proste, opadające, w kształcie fali lub litery „s”. Obok grindboxa, są najważniejsze w skateparku. Służą do slajdowania i grindowania (różnicą jest część roweru czy deski, którą wykonuje się ślizg).

Kask, ochraniacze i rękawiczki

Nawet zwykła jazda na rolkach czy rowerze może zakończyć się nieprzyjemnym upadkiem, a co dopiero wykonywanie trików. Dlatego zanim rozpocznie się naukę, należy kupić kask. Ten na rower musi chronić potylicę, czyli tył głowy. Oprócz tego ważne są nałokietniki, nakolanniki i ochraniacze na piszczele, czyli nagolenniki. Do jazdy na desce i rolkach warto też mieć ochraniacze na nadgarstki, a do BMX-a rękawiczki.

Funbox

Zestaw przeszkód służący do nauki nowych trików. Może składać się z grindboxów, poręczy, schodków i najazdów.

BMX

Rower musi być wytrzymały, bo jazda wyczynowa znacznie szybciej go zużywa, i lekki, by łatwo można było na nim podskoczyć, obrócić czy utrzymać na jednym kole.

Trik bunnyhop

To podstawowy trik, czyli po prostu podskok na rowerze. Polega na tym, że podczas jazdy na wprost ze średnią prędkością, podnosimy przednie koło do góry. Jednocześnie lekko wychylamy się za siodełko, ale nie za mocno. Gdy koło się podniesie, środek ciężkości przenosimy trochę w przód i uginamy nogi w kolanach, aby zrobić podskok, czyli bunnyhopa. Lądowanie powinno zakończyć się na dwóch kołach jednocześnie. Prawidłowe opanowanie tego triku może zająć wiele dni, a nawet tygodni. Z czasem można dodawać niewielkie przeszkody, jak na przykład wskoczenie na krawężnik.

Funbox

Musi być wytrzymała, dlatego nie warto kupować tanich, które po kilku dniach mogą się po prostu rozsypać. Trik ollie Najprościej mówiąc, to podskok razem z deską. Po opanowaniu tego triku można ćwiczyć bardziej skomplikowane. Jadąc z niewielką prędkością, tylną nogę trzymamy na tailu, czyli na końcu deski. Przednia noga znajduje się trochę dalej niż środek deski. Mocno uderzamy koniec deski i jednocześnie wykonujemy wyskok do góry. Najlepiej, gdy przy uderzeniu tail dotyka ziemi. W momencie wyskoku przednia noga przesuwa się po powierzchni deski do przodu, czyli nousa. Podczas lotu deska powinna być poziomo pod nogami.

Rolki

Naukę najlepiej zacząć od zwykłej jazdy na rolkach do rekreacji. Dla bardziej zaawansowanych, chcących próbować swoich sił na skateparku, warto kupić rolki do jazdy agresywnej. Trik safety grab Po opanowaniu podstaw warto ćwiczyć przeskakiwanie różnych przeszkód. Należy zacząć od mniejszych i stopniowo zwiększać wysokość i odległość skoku. Trik safety grab polega na wyskoku, złapaniu ręką brzegu rolki i przytrzymaniu jej w locie. Można go rozwijać, dodając obrót o 180 lub 360 stopni lub wysoko unosząc nogi. Filmy z trikami w skateparkach na www.malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione