nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP/p

dodane 15.05.2013 10:02

Noc Muzeów na rowerze

Tej nocy nie wolno spać ;) Z soboty na niedzielę w całej Polsce – Noc Muzeów. W Warszawie po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo.

 • Nowo powstały gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, siedziba ministerstwa kultury i Stadion Narodowy to miejsca, które w tym roku będzie można po raz pierwszy odwiedzić podczas Nocy Muzeów w Warszawie. Warszawska Noc Muzeów cieszy się wielką popularnością wśród miłośników nocnego zwiedzania. Od dwóch lat liczba uczestniczących w warszawskiej edycji wydarzenia to ok. 200 tysięcy osób.
 • W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich weźmie udział w Nocy Muzeów nie pierwszy raz, ale po raz pierwszy będzie można zwiedzić nową siedzibę na warszawskim Muranowie. Zaplanowano zwiedzanie wystawy "Listy do tych, co daleko".
 • Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów. Będą też spacery po stadionie - w grupach, pod opieką przewodnika.
 • Również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyłącza się w tym roku do Nocy Muzeów, zapraszając wszystkich zainteresowanych poznaniem historii dzisiejszej siedziby resortu, Pałacu Potockich, do zwiedzania wnętrz gmachu.
 • W kilku miejscach miasta odbędą się pokazy Muzeum Utraconego. To wirtualna prezentacja utraconych dzieł sztuki, które udało się odzyskać w ostatnich latach i tych, których nadal nie można odnaleźć; Polska w wyniku II wojny światowej straciła przeszło 70 proc. materialnego dziedzictwa kulturowego. W sobotę w Warszawie publiczność zobaczy pokaz przed Pałacem Prezydenckim, w Muzeum Narodowym, w Pałacu w Wilanowie i na Stadionie Narodowym. Atrakcją warszawskiego pokazu mają być świetlne kasetony przedstawiające wybrane dzieła w naturalnych rozmiarach, które zostaną ustawione na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • W Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana Sala Chorągwiana, którą uroczyście otworzył 2 maja - w dniu Święta Flagi, Bronisław Komorowski. Zwiedzić będzie można też gmach Sejmu, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i gabinet prezydent m.st. Warszawy.
 • "Zagraj i zbuduj swoje miasto" to hasło przewodnie programu Nocy Muzeów przygotowanego przez Muzeum Historii Polski. W ogrodzie obok tymczasowej siedziby MHP uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach planszowych polegających na planowaniu i budowaniu średniowiecznych osad i miast. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostaną gry, quizy, zagadki i zajęcia związane z polską historią. Przypomniane zostaną fragmenty legend polskich w interpretacji Teatru Wolandejskiego. Wyświetlana będzie prezentacja przyszłej wystawy stałej muzeum oraz filmy historyczne.
 • W Domu Spotkań z Historią na wirtualne spacery po Warszawie gości zabiorą cudzoziemcy. Opowiedzą, jak odkrywali miasto, gdzie czują się najlepiej, które rejony Warszawy przypominają ich rodzinne miasta i jak wygląda ich miasto z perspektywy obcokrajowca.
 • Podczas Nocy Muzeów działalność rozpocznie Teatr WARSawy - nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy prowadzone przez Teatr Konsekwentny. Instytucja, która ma łączyć w sobie funkcje teatru i centrum kultury, zajmie budynek dawnego kina Wars. WARSawa rozpocznie działalność premierą spektaklu "Wstydźcie się żyć!" w reż. Adama Sajnuka. To kompilacja obszernych fragmentów dramatów Hanocha Levina.
 • Zwiedzanie Pałacu na Wyspie przy świecach, spacer po zabytkowym ogrodzie oświetlonym lampionami i koncert Stanisławy Celińskiej zorganizowany w ramach projektu Nowa Warszawa przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie. Znane, warszawskie piosenki z repertuaru m.in. zespołów: T.Love, Bajm i Czesława Niemena, zaprezentowane zostaną w nowych aranżacjach Bartka Wąsika i Royal String Quartet.
 • Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokaz tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku, jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu, które wraca do muzeum po ponad dwóch latach nieobecności, podczas których poddawany był konserwacji.
 • "Zwiedzanie po zmroku bez użycia wzroku" - to propozycja Polskiego Związku Niewidomych, w siedzibie którego przez cały wieczór będzie trwał pokaz twórczości osób niewidomych i prezentacja sprzętu, który ułatwia im edukację, pracę i życie codzienne. Kustoszami w tym niezwykłym muzeum będą osoby niewidome, które przeprowadzą zwiedzających przez ekspozycję i odpowiedzą na pytania. Będą też zachęcać gości do pokonania toru przeszkód z zasłoniętymi oczami i do nauki pisma Braille'a.
 • Jak co roku w Noc Muzeów włączają się też m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Zamek Królewski, Fotoplastikon, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik.
 • Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 rowerów. Na trasę wyjedzie też 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 "ogórków".

 


 

« 1 »

TAGI: NOC MUZEÓW

oceń artykuł Pobieranie..