nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Adam Śliwa

dodane 07.05.2013 09:40

Nowi gwardziści

W Auli Pawła VI swoją przysięgę składali nowi gwardziści szwajcarscy.

Zaprzysiężenie odbywa się co roku w święto gwardii 6 maja. Tego dnia 1527 roku gwardia stoczyła swoją jedyna bitwę. Rzym został najechany przez 10 tysięcy najemników cesarza Karola V. Gwardziści walcząc na stopniach bazyliki św. Piotra umożliwili papieżowi Klemensowi VII schronienie się w zamku Anioła. 147 ze 189 gwardzistów poległo w tej nierównej walce. W tym roku w szeregi Gwardii Szwajcarskiej przyjęto 35 rekrutów. Gwardia pełni służbę nie tylko w charakterystycznych strojach na wartach. Także w zwykłych mundurach pełnią służbę ochraniając papieża na przykład podczas audiencji na placu św. Piotra. Przy papieżu Franciszku, który często wychodzi z papamobile do ludzi jest to zadanie bardzo trudne dla gwardii. Od pewnego czasu w strojach cywilnych towarzyszą papieżowi także podczas wyjazdów zagranicznych.

Ceremonia przyjęcia nowych rekrutów odbywa się zazwyczaj na dziedzińcu świętego Damazego, ale w tym roku z powodu deszczu przeniesiono ją do auli Pawła VI. Gwardzistą może zostać wyłącznie katolicki obywatel Szwajcarii. W czasie zaprzysiężenia muszą być kawalerami o nieposzlakowanej opinii. Ich wiek to od 19 do 30 lat a wzrost minimum 174 cm. Ich dewiza to "Dzielny i Wierny"

Drugą formacją militarną Watykanu jest Żandarmeria Państwa Watykan. Pełni ona funkcję policyjne oraz aktywnie chroni papieża. Większość nieumundurowanych funkcjonariuszy ochraniających papieża to właśnie żandarmi.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..