nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018
dodane 05.04.2013 22:29

Przekonać koleżankę

Jest w klasie mądra i miła koleżanka. Niestety, w tym roku używa bardzo dużo wulgaryzmów. Teraz jeszcze mówi, że zacznie palić papierosy. Przeraża mnie jej zachowanie, a ona tylko się śmieje. Mówi, że zaczęła się ciąć! Martwię się o nią i chciałabym ją jakoś przekonać. Ale jak? 13-latka

Myślę, że logiczne tłumaczenie nic nie da. Jeśli to mądra dziewczyna, to dobrze wie, że palenie szkodzi itd. Znawcy twierdzą, że dobrym sposobem jest kpina i wiara w człowieka. Np gdy ona użyje mocnego wyrazu, Ty spojrzyj na nią i zapytaj, czy ma problemy ze znajomością polskiego, bo słyszysz, że ciągle powtarza pewne wulgaryzmy i brakuje jej słów. Mów to z kpiną, na wesoło, zakończ takim wezwaniem, że "Ty znasz chyba mnóstwo słów i nie potrzebujesz w kółko powtarzać tych kilku" Gdy usłyszysz coś o paleniu zaśmiej się i powiedz, że palenie nie jest modne, że jest nawet obciachowe i tylko prostacy palą. Podejdź do niej kiedyś, gdy cięcia będą widoczne i zapytaj, czy ma jakieś kompleksy i wielkie problemy, z którymi sobie nie radzi, że emocje wyrzuca przez cięcie. Polec jej śpiewy, taniec, sport, malowanie, biegi- to jest pożyteczne i skuteczniej zwalcza tak zwany "ból istnienia i poczucie bezsensu". Najważniejsze to nie pokazywać, że Ciebie to przeraża, że się tego boisz. Z jakiś powodów ona chce szokować. Nie daj się wkręcić. Pokazuj, że normalna nastolatka jest radosna, nie potrzebuje używek.

 

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl


 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  cal
  ostatnia aktywność: 03.10.2018
 • 2
  JonaszG
  ostatnia aktywność: 19.09.2018
  łączna liczba komentarzy: 6
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.09.2018
  łączna liczba komentarzy: 101
 • 4
  Cybernat2000
  ostatnia aktywność: 11.09.2018
  łączna liczba komentarzy: 15
 • 5
  GoscMalegoGoscia
  ostatnia aktywność: 15.08.2018
  łączna liczba komentarzy: 2