nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

PAP

dodane 25.01.2013 07:35

Islandzkie podróże Matołka

Komiks "Podróż do Islandii !!!" zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Podróże Koziołka Matołka", zorganizowanym przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Wręczenie nagród odbędzie się na pierwszym z cyklu spotkań poświęconych kulturze i tradycji Islandii.

"Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu jest Mateusz Aleksander Kluska ze Słupska, którego komiks +Podróż do Islandii !!!+ zachwycił członków jury bardzo dobrym dopasowaniem tekstu i rysunków. Mogę zdradzić, że wykrzykniki w tytule dotyczą przygód, które Koziołek Matołek przeżył na wyspie" - poinformowała PAP Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, które było organizatorem konkursu. Dodała, że oprócz głównej nagrody jury przyznało pięć wyróżnień.

Na ogłoszony w grudniu przez Europejskie Centrum Bajki konkurs komiksowy "Podróże Koziołka Matołka" wpłynęło blisko sto prac z całej Polski. Nazwiska wszystkich laureatów konkursu zostaną podane do wiadomości w niedzielę, 27 stycznia, podczas 4. Dziecięcych Spotkań z Komiksem, które odbędą się w Pacanowie. Przygotowano na nie m.in. warsztaty rysowania komiksu i zajęcia z wykorzystaniem tabletów prowadzone przez pisarzy komiksów Jakuba Matysa oraz Jędrzeja Chojnackiego.

Motywem przewodnim spotkań 4. Dziecięcych Spotkań z Komiksem ma być Islandia. Oprócz warsztatów rysunkowych przewidziano pokaz mody islandzkiej, a eksperci z Uniwersytetu Śląskiego będą uczyć dzieci pisma runicznego i opowiadać o kulturze oraz obyczajach mieszkańców wyspy. Mali konstruktorzy i architekci zbudują także pradawną osadę wikingów. Dla ich rodziców w znajdującym się w ECB kinie "Szkatułka" zostanie wyświetlony zostanie film "Islandia jest jak kobieta" w reżyserii Piotra Mitko.

"Jest to pierwsze z działań jakich podejmujemy się wspólnie z z biblioteką w Akureyri oraz ze Stowarzyszeniem Polonii w Reykjaviku. Nasz wspólny projekt nosi nazwę +Bajkowe wydarzenia artystyczne, promujące różnorodność kulturową Polski i Islandii+. Staramy się o 3,3 mln zł dotacji z funduszy norweskich na jego realizację" - dodała dyrektor Kępczyk.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest dziecięcym centrum kultury działającym w regionie świętokrzyskim od 2010 roku. Celem instytucji jest zachęcanie dzieci do czytania książek i do czerpania mądrości z bajek. Placówka zajmuje się działalnością kulturalno-rekreacyjną skierowaną nie tylko do dzieci, ale także rodziców, pedagogów i osób na co dzień pracujących z najmłodszymi.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione