nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Adam Śliwa

dodane 16.01.2013 11:26

Żółtym do szkoły

W USA kierowcy znanych z filmów autobusów szkolnych grożą strajkiem. Ponad połowa amerykańskich uczniów właśnie tymi autobusami codziennie dojeżdża do szkoły.

W Polsce autobusy szkolne zwane są gimbusami. Jest ich niewiele i jeżdżą głównie na wsiach. W Ameryce słynnych żółtych autobusów jest ponad 480 tysięcy i trudno sobie wyobrazić film o amerykańskiej młodzieży bez tych pojazdów.

Ponad połowa uczniów szkół i Collegy dojeżdża do szkoły szkolnymi autobusami. Są one darmowe i w ciągu każdego dnia przewożą 26 milionów uczniów. Szkolny autobus w Stanach różni się od zwykłego nie tylko przeznaczeniem. Zawsze musi być barwy żółtej, ponieważ jest ona najlepiej zauważalna dla ludzkiego oka. Poza tym musi mieć jedne drzwi przy kierowcy, a jeżeli ma tylne muszą być one blokowane. W czasie zabierania lub wypuszczania uczniów jest specjalnie oznakowany, a z boku rozkładany jest mały znak stop, aby kierowcy go nie wymijali. Jako element ostrzegawczy w czasie postojów na przystankach używany jest także system czerwonych i pomarańczowych migających lamp.

Każdy szkolny autobus jest wyposażony w przynajmniej jedno wyjście awaryjne. Najczęściej znajduje się ono na tylnej ścianie. Jest to pewny spadek po konnych autobusach, gdy właśnie z tyłu było wejście aby nie straszyć koni. 

Pierwszy szkolny autobus powstał dla szkoły Newington Academy for Girls w Wielkiej Brytanii. Było to w 1827 roku, a autobus był ciągnięty przez konie. 

Późniejsze autobusy były budowane głównie w oparciu o podwozie ciężarówek, ale specjalnie jako szkolne autobusy, a nie przerabiany zwykły liniowy. W 2002 roku w USA przeprowadzono badania bezpieczeństwa. Okazało się, że uczniowie korzystający z autobusów szkolnych są osiem razy bezpieczniejsi niż Ci którzy dojeżdżają samochodem z rodzicami.

Obecne zmiany dokonywane w kolejnych autobusach mają jeszcze poprawić ich bezpieczeństwo. Między innymi zostają wyposażone w gps, pokazujące lokalizację poszczególnych pojazdów oraz w pasy bezpieczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione