nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP

dodane 02.05.2012 11:23

Jan Paweł II patronem miasta

Papież Jan Paweł II będzie patronem Świdnicy (Dolnośląskie). Decyzję Watykanu o nadaniu miastu patronatu ogłosi 8 maja nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

O nadanie patronatu Jana Pawła II Świdnicy zabiegali wspólnie prezydent miasta Wojciech Murdzek, rada miejska oraz biskup świdnicki Ignacy Dec. Świdnica będzie pierwszym miastem w Polsce, które patronem zostanie Jan Paweł II.

Prezydent Świdnicy podkreślił, że procedura nadania patronaty trwała w Watykanie kilka miesięcy. "Na 8 maja przygotowaliśmy program skromny, ale godny. Dwoma najważniejszymi punktami jest uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz zwieńczenie, czyli ogłoszenie postanowienia Stolicy Apostolskiej, które usłyszymy w katedrze, podczas uroczystej mszy świętej" - powiedział Murdzek.

Zdaniem biskupa Ignacego Deca nadanie patronaty będzie wydarzeniem historycznym dla Świdnicy. "To doniosły moment. Wierzymy, że jak mamy imiona, które mają swoich patronów, to próbujemy ich naśladować. Próbujemy te rysy rzeźbić w naszej osobie. Ważni są również patroni wspólnot, narodów i miast" - mówił.

Biskup podkreślił, że Świdnica, jako stolica diecezji, "tym bardziej powinna się cieszyć, że taki patronat otrzyma w osobie największego Polaka". "Co więcej Świdnica będzie pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało takiego patrona, wyprzedziliśmy nawet Wadowice" - dodał biskup.

« 1 »
 • Agaton
  02.05.2012 13:09
  Biskup ordynariusz świdnicki jest najbardziej radiomaryjnym hierarchą w Polsce myślałem w związku z tym,że patronem Świdnicy będzie zakonnik Tadeusz R.
  doceń 0
 • dolny slask
  09.05.2012 01:53
  Szkoda że Świdnica wyprzedziła Wadowice. Świdnica to miasteczko koło Wałbrzycha. W Świdnicy ludzie boją się wychodzić na ulicę tam stale jakieś pobicia, napady , kradzieże , włamania . to jedno z najgorszych miasteczek na Dolnym Śląsku.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione