nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP

dodane 30.04.2012 20:56

Zagrożone misie

Rząd Australii umieścił misie koala na liście gatunków zagrożonych w kilku wschodnich regionach kraju - poinformował minister ochrony środowiska Tony Burke.

Misie koala omal nie zostały wytrzebione w Australii przez myśliwych   Misie koala omal nie zostały wytrzebione w Australii przez myśliwych
Uznanie ich za gatunek zagrożony poprzedziły wieloletnie starania organizacji zajmujących się ochroną środowiska
TravOC / CC 2.0
"Koala jest symbolem Australii (...) i rejony, które zamieszkuje i gdzie może być zagrożony nie będą mogły podlegać urbanizacji" - powiedział Burke. Według dziennika "Sydney Morning Herald" koala został uznany za gatunek zagrożony w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia oraz w pobliżu stolicy kraju, Canberry.

Minister wyjaśnił, że decyzja o ochronie misiów koala zapadła po rekomendacji Komitetu Naukowego ds. Gatunków Chronionych. Koala nie będzie podlegał ochronie w stanach Wiktoria i Południowa Australia, ponieważ - jak powiedział Burke - misie rozmnożyły się tam tak licznie, że atakują się nawzajem.

Dane na temat populacji koali różnią się i oceniają ich liczbę na od 40 tys. do kilkuset tysięcy, jednak zmiany klimatyczne, susza oraz atakująca ten gatunek bakteria chlamydia sprawiają, że misiów jest coraz mniej - wyjaśnia agencja EFE.

Misie koala omal nie zostały wytrzebione w Australii przez myśliwych. Uznanie ich za gatunek zagrożony poprzedziły wieloletnie starania organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

« 1 »