nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/Adś

dodane 24.04.2012 10:05

Gimnazjaliści, trzymamy kciuki!

Około 411 tys. uczniów III klas z ponad 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. W środę uczniowie będą pisać test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek - test z języka obcego.

Gimnazjaliści piszą pierwszy naprawdę ważny egzamin w swoim życiu. Oczywiście matura jest jeszcze trudniejsza i ważniejsza, a przy egzaminach na studiach będzie wam się wydawać że wszystkie poprzedni9e egzaminy były bardzo łatwe w porównaniu z groźnym profesorem.  Teraz jednak skupcie się na dobrym napisaniu testu gimnazjalnego a potem... wakacje :)

Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule - po raz pierwszy wyodrębnione zostały zadania z języka polskiego i matematyki, po to, by można było osobno ocenić umiejętności i wiedzę z tych przedmiotów.

Wszystkie części egzaminu rozpoczynają się o godz. 9. Na egzaminie z wiedzy humanistycznej, uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie (będą mieli godzinę na jego rozwiązanie). Następnie będą mieli przerwę, po której przystąpią do bloku zadań z języka polskiego (ta część egzaminu potrwa półtorej godziny). Uczniowie z dysfunkcjami mogą mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków.

Środowy egzamin też będzie składał się z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.

W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach: obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.

Uczniowie w całym kraju będą pisali takie same testy. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Powodzenia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..