nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Kamil Szczurski

|

MGN 12/2003

dodane 12.04.2012 07:35

711 dyskietek

Jak przenieść dużą ilość danych? Można wysłać Internetem, nagrać na dyskietkę lub na płytę CD. Można w końcu wyjąć twardy dysk i wziąć ze sobą. Jest jeszcze prostsze rozwiązanie.

Jak zmieścić gigabajt informacji na dyskietce? Nie da się. Na płycie CD także nie. Noszenie twardego dysku nie wchodzi w rachubę – to zbyt delikatny mechanizm. Od niedawna można to zrobić za pomocą pendrive’a – włączanej do portu USB pamięci zewnętrznej. To niewielkie urządzenie, przypominające breloczek do kluczy, zadziwia swoimi możliwościami.

Potrafi zachować gigabajt i więcej danych. To znaczy, że można na nim zapisać film. I przenieść dokąd potrzeba. Nie trzeba żadnych sterowników. Żadnego dodatkowego zasilania. Wystarczy wetknąć pendrive’a do portu i już. Przez system widziany jest jako dodatkowy dysk, na który od razu można kopiować dane. Nawet 12 MB na sekundę.

Taką operację można powtarzać i milion razy (tak podaje producent), a zapisana informacja ma przetrwać nawet 10 lat. Dodatkową zaletą jest to, że podczas pracy pendrive nie wydaje żadnych dźwięków. Do tego wszystkiego jest odporny na nieprzewidziane wypadki: można nim spokojnie rzucać.

Natomiast na pewno nie należy go moczyć w wodzie. Skąd 711 dyskietek w tytule. Tyle właśnie ich trzeba, by przenieść gigabajt informacji. Taki stos dyskietek ma wysokość ponad dwóch metrów, a waży – sami sobie sprawdźcie. Pendrive waży 21 gramów, a rozmiary nie przekraczają wielkości grubszego pisaka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..