nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Siostra Bernarda Pitak z Japonii

|

MGN 01/2005

dodane 19.03.2012 12:39

Życzenia noworoczne z Japonii

Ubrani w kolorowe kimona ciągną za sznur dzwonu świątynnego, kłaniają się i klaszczą w dłonie przywołując dobre duchy bogów. Tak w Japonii witają Nowy Rok.

Nie świętują w Japonii Bożego Narodzenia.
W kraju kwitnącej wiśni największym świętem jest Nowy Rok, czyli Oshougatsu. Japońskie dzieci razem z rodzicami odwiedzają z tej okazji świątynię shintoistyczną*. Przed drzwiami świątyni pociągają za gruby sznur od dzwonu i jednocześnie robią dwa razy pokłon. Potem też dwa razy klaszczą w dłonie i na koniec wykonują jeszcze jeden, pożegnalny ukłon. Z tym japońskie dzieci kojarzą Nowy Rok. Wiedzą, że tak należy prosić duchy o opiekę. Jeśli przychodzą po raz pierwszy, wtedy do skarbonki przed świątynią wrzucają drobny pieniążek.

W zakupach
przedświątecznych rodzice nie mogą zapomnieć o strzale, która przez cały rok będzie odpędzać złe moce. Z tego samego powodu trzeba też pamiętać o lalce daruma i paskach sztywnego papieru z nazwą świątyni. Są jeszcze inne symbole szczęścia: grabki (podobno sprzyjają fortunie) i wachlarze ze znakiem ognia (chronią przed pożarem). Wszystkie te przedmioty dzieci umieszczają w domowym ołtarzyku, by zapewniły pomyślność przez cały rok i pomogły w otrzymywaniu dobrych stopni w szkole. Przedmioty z zeszłego roku przynoszą do świątyni, gdzie zostają spalone.

Japońskie dzieci
bardzo czekają na Nowy Rok. Tego dniu od rodziców, krewnych i znajomych dostają koperty z pieniędzmi. Niektóre dzieci razem z rodziną przychodzą o północy do świątyni, gdzie 108 razy bije dzwon – tyle według nauki buddyjskiej jest cierpień ludzkich – i ogłasza uroczyście przyjście Nowego Roku. Przed drzwiami wejściowymi każdego domu ustawiony jest pień bambusowy przystrojony jodłą. To znak oczyszczenia z choroby, nieszczęścia, wypadków i prośba o uzyskanie łask u bogów. Są też tradycyjne dania: kasztany gotowane z cukrem, słodka fasola, gotowane warzywa i ryby. Najważniejszym daniem jest kagami-mochi, czyli okrągłe placki z ubitego ryżu. Zjedzenie placka przynosi szczęście w Nowym Roku.

* Shintoizm – religia Japonii.
Słowo Shinto można przetłumaczyć jako „Droga bogów”. Podstawą tej religii są Kami, czyli bogowie-duchy sławnych ludzi, przodków, sił przyrody, którzy czuwają nad rodziną i zapewniają szczęście całej okolicy. Kami według tej religii kryją się w drzewach, górach, morzu i wietrze. Początkowo oddawano im cześć pod gołym niebem. Później zaczęto budować dla nich świątynie. W niektórych domach są „półeczki bogów”, czyli ołtarze, na których stawia się ofiary dla bóstw. Shintoizm nie ma historycznego założyciela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione