nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Kamil Szczurski

|

MGN 04/2006

dodane 16.03.2012 21:53

GMC PAD

Na ostatnim pokazie samochodów w Los Angeles, General Motors zaprezentowało skrzyżowanie łodzi podwodnej z lokomotywą. Takie wrażenie sprawia GMC PAD – zwycięzca konkursu projektów na tej wystawie. A tak naprawdę – to zwykły kempingowóz. No może nie całkiem zwykły.

To gotowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Obojętnie, gdzie jesteś i co lubisz robić – twój dom jest cały czas z tobą. A jednocześnie to również koniec dojazdów do pracy – wystarczy zaparkować na firmowym parkingu. W dodatku wcale nie trzeba wychodzić z samochodu – na pokładzie jest cały zestaw rozmaitych środków łączności, które pozwalają na bezproblemowy kontakt z całym światem i komfortową pracę. To samo dotyczy rozrywki. Oczywiście są też tak przyziemne rzeczy jak kuchnia, czy łazienka. Taki dom to marzenie każde go ślimaka, bo nie tylko można go wziąć wszędzie ze sobą, ale także porusza się sam; żadnego noszenia na własnym grzbiecie.

Mistrz wydajności
Do środka wchodzi się po przytknięciu ręki do czytnika linii papilarnych. Wnętrze wygląda jak w jakimś filmie SF. Nawet nie za bardzo wiadomo, co do czego służy. Wszystkie urządzenia PAD-a napędza elektryczność. Specjalny, hybrydowy napęd, złożony z generatora i silnika Diesla, dostarcza energii zarówno do jazdy, jak i podczas postoju. Jak piszą autorzy projektu, paliwa z jednego tankowania powinno starczyć przynajmniej na kilka tygodni, albo nawet miesięcy. Między innymi dlatego, że 6 metrów kwadratowych na dachu zajmuje bateria słoneczna, która w ciągu dnia zasila samochód.

Uniwersalny
PAD może być wykorzystywany nie tylko jako prywatne mieszkanie. Jego modułowa konstrukcja pozwala na łatwe przystosowanie do innych zadań. Może pracować jako ruchome biuro, małe centrum rozrywkowe, czy wóz transmisyjny. Właściwie da się go użyć do każdego zadania. Nie nadaje się tylko do jednego. Jako centrum dowodzenia policji działałby zupełnie odwrotnie do zamierzeń policjantów. Zamiast uciekać – wszyscy biegliby zobaczyć tak egzotyczny pojazd

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione