nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Krzysztof Błażyca

|

MGN 01/2007

dodane 12.03.2012 23:44

Śmierć jest zła

Rozmowa z ks. dr hab. Józefem Kozyrą

– Dlaczego Jezus musiał cierpieć?
Taki jest Boży plan zbawienia. Jezus cierpiał dlatego, żeby wypełnić ten plan. Na świecie był grzech i trzeba było człowieka z tego grzechu wykupić. W Starym Testamencie klęski, cierpienia i śmierć są karą za niewierność. Ale cierpienie jest też ukazane jako zadośćuczynienie, np. sługa Jahwe, u proroka Izajasza. Jezus cierpiał, aby wypełnić Boży plan zbawienia.

– Dlaczego kochający Bóg Ojciec pozwolił na śmierć Swego Syna?
To bardzo trudne pytanie. Znajdujemy jednak na nie odpowiedź w Piśmie Świętym. Śmierć Syna Bożego jest wyrazem wielkiej miłości Boga do ludzi. Bóg wydał Swego Syna, aby nas zbawić. Mówi o tym wiele razy Nowy Testament. Na przykład List do Rzymian: „Bóg ukazuje nam swoją miłość przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami” (Rz 5,8)

– Czy Pan Bóg nie mógł zbawić człowieka w inny sposób?  
Okazuje się, że nie. Pytanie o taką możliwość postawił nawet sam Jezus. W Getsemani, kiedy modlił się przed śmiercią: „Ojcze, jeżeli to możliwe, oddal ode mnie ten kielich. Jeśli to niemożliwe, wypełnię Twą wolę” (Mt 26,39). Jezus poddał się woli Ojca. Sam mówił uczniom, że muszą się wypełnić pisma proroków. A jest napisane, że „Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Taka była wola Boża.

– Jezus jest Bogiem i umarł na krzyżu. Ale czy Pan Bóg może umrzeć?
Jezus jest synem Bożym. Ma dwie natury: odwieczną boską i od wcielenia – ludzką. Zanim Jezus się wcielił, zawsze był Bogiem. Ale obumrzeć może tylko natura ludzka. I ten wcielony Syn Boży umarł na krzyżu. Setnik pod krzyżem wyznaje: „Prawdziwie ten człowiek był Synem Bożym”.

– O czym nam mówi grób Jezusa?
O prawdziwości śmierci i pogrzebu. Jezus został pochowany w grobie jak każdy umarły. Pusty grób natomiast miał dokumentować prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa. Ale posądzano uczniów o wykradzenie ciała. Więc po zmartwychwstaniu Jezus objawia się uczniom. Tu bardzo ważny jest List św. Pawła do Koryntian. Tam jest właściwie wszystko o śmierci, pogrzebie i zmartwychwstaniu.   

– Czy śmierć jest zła?
Śmierć jest zła. Weszła na świat przez zawiść diabła. Czytamy o tym w Księdze Rodzaju, kiedy szatan kusi Ewę, aby spożyła owoc z drzewa w środku ogrodu Eden. Ewa i Adam dali się skusić. No i konsekwencją tego zawierzenia szatanowi jest śmierć. Jest ona karą za grzechy. Jak każda kara, śmierć budzi lęk, więc każdy się śmierci boi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione