nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP

dodane 24.02.2012 11:55

Drzwi Święte w Wadowicach

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra dotarła z Włoch do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Drzwi będą elementem nowej ekspozycji w przebudowywanym muzeum.

Do rodzinnego miasta polskiego papieża przyjechali także pracownicy włoskiej firmy Domus Dei z Albano, w której powstała replika. To oni montowali Drzwi w powstającej ekspozycji. Replika jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. W ubiegłym tygodniu pobłogosławił ją papież Benedykt XVI.

Oryginalne Drzwi Święte są wykonane z brązu mierzą około 3 metrów wysokości. Powstały na prośbę papieża Piusa XII. Zdobi je 16 kwater – po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne z historii zbawienia. Replika jest nieznacznie mniejsza od oryginału. Poszczególne kwatery są w skali 1:1. Nieco zmniejszona została ich oprawa. Replika również została odlana z brązu. Całość waży niespełna 700 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione