nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Piotr Sacha

|

MGN 03/2012

dodane 19.04.2012 10:27

Super niedziela

Oto typowy obrazek z amerykańskiego serialu: trawnik przed domem i ojciec z synem (obaj w czapkach z daszkiem) rzucają piłką w kształcie wielkiego jaja, zszytą po boku. Grają w futbol, a właściwie football. Nie, nie, nie w piłkę nożną. Bo nasz futbol to dla Amerykanów soccer.

Żeby jeszcze bardziej skomplikować – futbol amerykański, to nie to samo, co rugby. Te dwie dyscypliny, choć podobne, różnią się w wielu szczegółach.
Na przykład przyłożenie, czyli – wracając do serialu – to, co chłopak powinien zrobić, gdy złapie piłkę od taty. Pomińmy jednak zasady, które każde dziecko w Stanach Zjednoczonych zna na pamięć. Przejdźmy do najważniejszego, do finałowego meczu o mistrzostwo futbolowej ligi NFL. Nazywa się on Super Bowl. To nie tylko ważny mecz, to narodowe święto!
W tym roku, 5 lutego w Indianapolis drużyna New England Patriots pokonała New York Giants. A przed telewizorami zasiadło aż ??? milionów widzów! Tę jedyną w roku niedzielę, gdy odbywa się finał, Amerykanie nazywają „super niedzielą” (od hasła Super Bowl Sunday).
Za co właściwie Amerykanie tak bardzo kochają swój narodowy sport? Niejeden chłopak chciałby wyglądać jak strongman, biegać jak sprinter, a przy tym wszystkim mieć w głowie setki taktycznych rozgrywek... jak szachista. Ale, by naprawdę pokochać futbol amerykański, trzeba być na meczu NFL. No, a wcześniej samemu porzucać piłką z tatą lub z kolegami. Dlatego Amerykanie głowią się codziennie: Za co ci Europejczycy kochają piłkę nożną?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione