nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Barbara Gruszka-Zych

dodane 13.02.2012 12:02

Najstarsza roślina ma kwiaty

Portugalscy naukowcy natknęli się na prawdopodobnie najstarszy żywy organizm na kuli ziemskiej.

Jest nią roślina występująca w Morzu Śródziemnym nosząca nazwę - Posidonia oceaniczna. O odkryciu donosi naukowe pismo Public Library of Science One.

Posidonia chociaż ma kwiaty i może się rozmnażać, znacznie częściej się klonuje. Oznacza to, że żyjące obecnie osobniki są bardzo często dokładną kopią innych, pochodzących sprzed tysięcy lat.

Dysponując tą wiedzą, zespół iberyjskich biologów pod kierunkiem profesor Ester Serrao z Uniwersytetu w portugalskim Algarve zbadał, jak wiekowy może być powielany kod genetyczny.

Najstarsza roślina, na jaką się natknięto, znaleziona u wybrzeży hiszpańskiej wyspy Formentera, należącej do archipelagu Balearów, może mieć nawet około 100 tysięcy lat, a inne mogą być jeszcze starsze

« 1 »

TAGI: NAUKA

oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10