nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 10.02.2012 14:09

Dama wróciła

W piątek w Muzeum Narodowym w Krakowie odbywała się prezentacja obrazu po jego powrocie z wystawy w Londynie.

"Obiekt podróżował bezpiecznie. Pierwsza kontrola konserwatorska potwierdziła, że nie ma żadnych zmian. Przed nami dokładne badania, testy i analizy, które mają to potwierdzić" - powiedział główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop. Podkreślił, że "Dama" podróżowała obłożona czujnikami. Pudełko, w którym zamknięty jest obraz było wyposażone w sensor monitorujący warunki klimatyczne, wstrząsy i wibracje. Takie same czujniki były na podwójnej, izolowanej skrzyni.

Specjaliści wykonają serię zdjęć w ultrafiolecie, promieniowaniu rentgenowskim i podczerwieni, co pozwoli na ocenę stanu zachowania warstwy malarskiej i drewnianego podłoża. Badanie metodą interferometrii plamkowej, którą opracowano w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, ma na celu wykrycie ewentualnych mikrospękań i odspojeń warstwy malarskiej i zaprawy. Obraz ma być też badany we współpracy z ekspertami z Finlandii kamerą hiperspektralną, co pozwoli zobaczyć, co znajduje się pod czarnym tłem, a przede wszystkim jaki jest stan tych warstw.

Badania zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, choć jak mówił Czop trudno w tej chwili określić ich koszt, bo firmy ze względu na rangę obrazu deklarują, że są gotowe zrezygnować z honorariów, a trzeba będzie pokryć podstawowe koszty.

Pałac Książąt Czartoryskich, w którym "Dama z gronostajem" jest na stałe wystawiana, jest remontowany. Według Zdrojewskiego, żeby wyposażyć tę placówkę będzie potrzebnych około 4,5 mln euro. Do końca kwietnia mają być rozliczone prace budowlane w obiekcie, a do końca maja ma być gotowy nowy wniosek na środki z tzw. Mechanizmu Norweskiego na prace we wnętrzach. Otwarcie Pałacu jest planowane na 1 stycznia 2014 r.

"Dama z gronostajem" od 2009 r. była pokazywana poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r. obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie.

Dzieło wróciło do Polski w środę wieczorem na pokładzie wynajętego samolotu. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. Został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej.

Portret przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego kochankę księcia Ludovico Sforzy. Został on zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..