nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP

dodane 04.02.2012 22:11

Słuch pasikonika

Już ponad 50 mln lat temu pasikoniki i świerszcze miały świetny słuch, mimo że nie zagrażali im jeszcze ich główni wrogowie - nietoperze. O ewolucji słuchu u owadów informuje serwis EurekAlert.

Owady wyposażone są w niezwykłe narządy słuchu. Koniki polne mają uszy umieszczone na odwłokach, sieciarki na swych koronkowych skrzydłach, a pewne muchówki - pod głową. "Owady mogą mieć uszy niemal na każdej części ciała, z wyjątkiem głowy" - opisuje współautor najnowszych badań, Roy Plotnick z University of Illinois w Chicago.

Narządy słuchu wyewoluowały u owadów co najmniej 17 razy w różnych liniach ewolucyjnych. Plotnick wraz z Deną Smith z University of Colorado w Boulder próbował zbadać, na ile na ewolucję narządów słuchu u owadów wpływ miała presja drapieżników.

Świerszcze, ale też ćmy czy niektóre inne owady latające, mają niezwykle czuły słuch, słyszą ultradźwięki, a także np. dźwięk nadlatującego nietoperza. Mogą wówczas zanurkować, żeby uciec drapieżnikowi. Taki czuły słuch mógł być kluczowym przystosowaniem ewolucyjnym.

"Pojawienie się nietoperzy mogło być potężnym bodźcem dla ewolucji słuchu u wielu owadów" - wyjaśnia Plotnick. Badacze postanowili jednak sprawdzić, czy rzeczywiście tak było.

Naukowcy dosłownie przekopali się przez ponad 500 szuflad z kolekcji muzealnych, w których znajdowały się okazy sprzed ok. 50 mln lat, znalezione w Wyoming, Utah i Colorado, znane jako Green River Formation.

Naukowcy szukali skamieniałości świerszczy i pasikoników z dobrze zachowanymi przednimi odnóżami. To na nich ulokowane są narządy słuchu tych owadów. "Można je dojrzeć gołym okiem. Wyglądają jak ucho igły" - tłumaczy Plotnick.

W Green River Formation znajdowane są również najwcześniejsze, znakomicie zachowane skamieniałości nietoperzy.

Naukowcy ustalili, że to nie presja nietoperzy doprowadziła do pojawienia się czułego słuchu u pasikoników i świerszczy. Wyewoluował on dużo wcześniej, tym niemniej przydał się, gdy pojawiły się nietoperze.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik