nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

ISMET MARINE SOPI, dyrektor radia w Kosowie

|

MGN 10/2009

dodane 06.01.2012 17:22

Wróciłem do źródeł

Mieszkam w kosowskiej wiosce Lapushnik. Właściwie teraz nazywam się Marine – to imię chrzcielne. Wcześniej byłem muzułmaninem. To znaczy tylko formalnie, bo w sercu czułem się chrześcijaninem, podobnie jak cała rodzina i jak tysiące mieszkańców Kosowa.

Z całą rodziną i sąsiadami 26 grudnia ubiegłego roku przyjąłem chrzest w Kościele katolickim, w parafi i w Klinë. W sumie było nas 38 osób. To nie było tak, że nagle wszyscy się nawrócili. Nasze rodziny od wielu pokoleń przechowywały w tajemnicy tradycję katolicką. Na zewnątrz byliśmy muzułmanami.

Niekoniecznie praktykującymi. Ja na przykład nigdy nie byłem w meczecie. Wiarę katolicką wyniosłem z domu. Wcześniej nie mogłem się ujawniać, ale teraz wróciliśmy po prostu do źródeł, bo islam narzucono nam siłą kilka wieków temu. Nie zostałem ochrzczony przez swoich rodziców i nie wiem, czy oni sami przyjęli chrzest.

Pamiętam tylko, że zawsze w czasie Bożego Narodzenia i Wielkanocy zapalali świecę i uczyli nas modlitw chrześcijańskich. Decyzja o przyjęciu chrztu wymagała od nas odwagi i jestem pewien, że łaska Boża pozwoliła nam to zrobić. Nie potrafię tego nazwać, ale jestem pewien, że to Chrystus dał mi wewnętrzną siłę, by przyznać się do Niego.

W Lapushnik nie mamy kościoła i dojeżdżamy co niedzielę do kościoła do Klinë, to jakieś 20 km stąd. Wystąpiłem już do lokalnych władz z prośbą o wybudowanie kościoła w wiosce. Wybrałem Chrystusa i chcę, by moje dzieci też w tej wierze dorastały.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  katolikwojownik
 • 5
  kociaczek