nasze media Mały Gość 06/2024

Gabriela Szulik

dodane 28.12.2011 12:13

Pierwsza szkoła im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Już od ponad dwóch tygodni szkoła podstawowa w Podsarniu na Orawie, niedaleko Raby Wyżnej w Małopolsce nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich, pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie lotniczej niedaleko Smoleńska.

To pierwsza szkoła w Polsce, której patronami zostali wspólnie, prezydent i jego małżonka.
Dotąd szkoła podstawowa w Chełchach k. Ełku jako pierwsza otrzymała imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości w Podsarniu obecna była Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. – To dla mnie wzruszający dzień – mówiła. – Cieszę się niezmiernie, że jako pierwsza ze szkół w Polsce przybraliście imię obojga moich rodziców. Potwierdza się, że na górali zawsze można liczyć. Dlatego jestem pewna, że nowi patroni – moi rodzice – pomogą uczniom tej szkoły stać się wielkimi patriotami, że absolwenci tej szkoły będą rozumieli, że Polska jest naszym wspólnym dobrem, a swoją postawą będą uczyć kolejne pokolenia, jak ważny jest patriotyzm i Polska.


Pomysł, aby patronami szkoły byli Maria i Lech Kaczyńscy, zrodził się niedługo po katastrofie wśród rodziców i nauczycieli. – Przez kolejne miesiące znajdował coraz więcej zwolenników – mówi dyrektor szkoły Danuta Siarka. – Tym bardziej, że Maria Kaczyńska w Rabce spędziła swoje młodzieńcze lata.
Uczniowie podczas lekcji poznawali sylwetki swoich patronów, a w Krakowie modlili się przy grobie pary prezydenckiej na Wawelu.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..