nasze media Mały Gość 06/2024

PAP

dodane 17.12.2011 08:00

100 lat kremu Nivea

Blaszane, szklane, ebonitowe i plastikowe opakowania po kosmetykach Nivea - od przedwojennych po współczesne - znalazły się na wystawie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Okazją jest 100-lecie popularnego kremu, którego korzenie tkwią m.in. na Śląsku.

Krem Nivea był pierwszym na świecie kosmetykiem wytwarzanym na skalę przemysłową. Od narodzin był śnieżnobiały - stąd wzięła się jego nazwa: Nivea - od łacińskiego nix, nivis (śnieg). Na rynku pojawił się - jak pierwszy śnieg - w grudniu 1911 roku.

Krem powstał w laboratorium firmy Beiersdorf w hamburskiej Altonie; tam rozpoczęła się jego światowa kariera. Historia Nivei ma także swój górnośląski wątek. Producentem i współwynalazcą kremu był Oscar Troplowitz, urodzony w 1863 r. w Gliwicach, który w 1890 r. przejął firmę od P. Beiersdorfa.

100 lat kremu Nivea   justusbluemer / CC 2.0

Ponadto 29 kwietnia 1925 r. w Katowicach zarejestrowano pierwszą w Polsce "wytwórnię specyfików Beiersdorfa" PEBECO (od P. Beiersdorf & Co.).

Ten niemiecko-polski wątek dziejów Nivei - kremu i innych produktów - obrazuje otwarta w piątek w holu Biblioteki Śląskiej wystawa opakowań ze zbiorów red. Wojciecha Mszycy.

Unikatowym eksponatem jest puszka Nivei Pudru dla Dzieci z katowickiej filii PEBECO (1925-1931). Trzonem ekspozycji są opakowania po kremie Nivea (m.in. przedwojenne, peerelowskie i współczesne), a także buteleczki (np. Mundwasser z Beiersdorf AG Posen, 1939-1944), pudełeczka po plastrach (np. Leukoplast, Poloniaplast, Hansaplast) i wycinki reklam prasowych.

Uwagę na wystawie zwracają charakterystyczne niebiesko-białe barwy oraz obowiązujące od 1925 r. kroje czcionek, zastrzeżone dla marki Nivea. Jest też firmowe przedwojenne logo Pilot/Lotnik.

Wystawa będzie czynna co najmniej do końca roku.

« 1 »