nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP

dodane 21.11.2011 09:40

Superkomputer „Zeus”

Superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.

Pierwsze miejsce, podobnie jak w poprzednim, czerwcowym zestawieniu, należy do japońskiego superkomputera „K”. „Zeus” w porównaniu do poprzedniego notowania spadł o osiem pozycji, ale wciąż jest najwyżej notowanym polskim komputerem na liście. Zestawienie głoszono w Seattle (USA) podczas konferencji „Supercomputing 11”.

Krakowski superkomputer o teoretycznej mocy 162,41 TFlops wyposażony jest w 22 TB (terabajty) pamięci operacyjnej RAM. „Wykorzystywany jest do obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki” - informuje Akademia Górniczo-Hutnicza.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie „Zeusa” naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów naukowych.

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze cztery inne polskie komputery. Na 279. miejscu uplasował się gdański komputer "Galera Plus", a na 296. superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie. 298 pozycję zajął komputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego. 348. miejsce należy do superkomputera Grupy Allegro, a 360. do maszyny z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione