nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

PAP/ps

dodane 16.11.2011 12:36

Czesi toną we mgle

Gęste mgły oraz smog unoszą się nad Czechami od początku tygodnia z powodu inwersji atmosferycznej. To znaczy, że chłodniejsze i przez to cięższe masy powietrza spływają do wnętrza Czech i Moraw z otaczających te krainy gór. W ten sposób temperatura wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza zamiast opadać, podnosi się.

O zjawisku inwersji pisaliśmy już na malygosc.pl, pokazując zamek Hohenzollernów w Niemczech, który wyglądał, jakby unosił się w chmurach. Obecnie zjawisko to odpowiada za problemy naszych południowych sąsiadów. Gęste mgły oraz smog unoszą się nad Czechami. W środę policja poinformowała o nowych wypadkach drogowych. Dzień wcześniej praskie lotnisko zmuszone było odwołać kilkanaście lotów.

Około 30 aut zderzyło się w nocy z wtorku na środę na drodze ekspresowej R7 w okolicach Pragi. Policja nie kryła zdziwienia, że nikomu nic się nie stało, mimo że do zdarzenia doszło przy bardzo ograniczonej widoczności i na oblodzonej jezdni.

Dużym problemem są też zanieczyszczenia powietrza. W trzech województwach - morawsko-śląskim (na północnym wschodzie), usteckim (na północy) oraz w środkowoczeskim (w centrum) - służby meteorologiczne ogłosiły alarm smogowy. „Tam (zanieczyszczenia pyłowe) przekraczają 150 mikrogramów na metr sześcienny” - mówiła w czeskim radiu meteorolog Marie Odstrczilova. To ponad trzy razy więcej, niż dopuszczają normy Unii Europejskiej.

Wielkie zakłady przemysłowe zobowiązane są do ograniczenia emisji gazów, a do mieszkańców apeluje się o korzystanie z komunikacji publicznej, unikanie otwartych przestrzeni, wysiłku fizycznego i wietrzenia mieszkań. Niektóre szkoły rozważają odwołanie zajęć wychowania fizycznego.

Meteorolodzy nie spodziewają się poprawy warunków w najbliższych dniach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione