nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP

dodane 08.11.2011 12:24

Rysie powróciły - po 200 latach

W czeskiej części Karkonoszy zaobserwowano rysie - drapieżniki, które wyginęły na tym obszarze przed ponad dwustu laty - poinformowała we wtorek dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

O tym, że na terenie parku pojawiło się kilka osobników tych dzikich kotów dyskutuje się od przełomu 2009 i 2010 roku, kiedy po raz pierwszy udało się wykryć ich ślady. Teraz ich obecność udało się potwierdzić.

"Rysia w sobotę dość długo obserwował pracownik administracji parku we wschodniej części Karkonoszy" - powiedział zastępca dyrektora placówki, Jakub Kaszpar. Zastrzegł, iż wciąż nie jest jasne, czy rysie osiedliły się tam, czy też jedynie przechodzą przez obszar tego najwyższego pasma górskiego w Czechach.

"Kilka innych obserwacji zanotowaliśmy wiosną 2011 roku i wygląda to tak, jakby mała grupa rysi do Karkonoszy regularnie zaglądała" - mówił Kaszpar. "Pozostaje pytanie, czy przebywają tu stale, czy też jedynie przychodzą. Aby powiedzieć, że tu rzeczywiście żyją, musiałoby tych obserwacji być więcej" - tłumaczył.

Wicedyrektor Karkonoskiego Parku zasugerował także, iż kotowate mogły przedostać się w położone na północy Czech Karkonosze wędrując przez inne pasma górskie aż z leżącej na południu kraju Szumawy.

Rysie w karkonoskich lasach wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kilkadziesiąt lat później zanikła też ich populacja żyjąca na pozostałych obszarach dzisiejszych Czech. Dopiero w latach 70. i 80. XX wieku dziki kot zaczął się ponownie pojawiać w czeskich górach, głównie za sprawą migracji z terenów Słowacji i Niemiec.

W tej chwili w Czechach rysie żyją w izolowanych grupach na południowym zachodzie i wschodzie kraju, głównie na terenach Lasu Czeskiego, Szumawy, Jesioników, Beskidów, Jaworników, Gór Wsetyńskich oraz Białych Karpat. Całkowitą ich liczbę w Republice Czeskiej ocenia się na około 100 osobników.

 

« 1 »
 • Agaton
  09.11.2011 20:06
  Zapewne przyszły na świat w wyniku zapłodnienia metodą in vitro.
 • mery
  10.11.2011 01:42
  jestem zszokowana, katolicka strona nie mogla znalezc bardziej stosownego zdjecia ???
 • Marta
  12.11.2011 20:11
  Jakie fajne te rysięta. Ustawiłam sobie to zdjęcie na pulpicie. Rozkoszne maluchy. A mama z tyłu pilnuje.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 12.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 18
 • 2
  TOLA1
 • 3
  MatiN
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2